Ponieważ możliwości inteligentnych komórek są często poza możliwościami przeciętnych programistów. Sukces Symbiana może opierać się na tym że daje duże możliwości tym co już umieją. Większość programistów w jakiś sposób zetknęło się z programowaniem w Java Script czy stylami kaskadowymi. Więc umożliwienie wykorzystania do programowania w tych technologiach na komórce daje o wiele większy potencjał popularności niż w przypadku tworzenia w natywnych technologiach typu Symbian C++ czy Java Mobile. Sukces iPhone czy Androida (a po części też WebOS Palma) polegał na tym że pozwalał programistom wykorzystać potencjał technologii internetowych w inteligentnych komórkach.
Na platformie Symbian można było już od dawna tworzyć aplikacje wykorzystujące potencjał wbudowanej przeglądarki internetowej a także z możliwości programowania w FlashLite osadzając je w aplikacji pisanej Symbian S60 w C++. Więcej informacji można znaleźć w dokumencie Flash Viewer Framework API łącznie z przykładem How to write a Flash Stub application to protect your SWF file?, natomiast w przypadku tworzenia aplikacji Symbian C++ wykorzystujących silnik przeglądarki internetowej warto zapoznać się z S60 Platform: Browser Control API Developer's Guide v2.0. Jedyny przykład jest zawarty w SDK i jak można też ściągnąć ze strony TSS001012 - Browser Control API: Cloning the connection for Download Manager. Ciekawostką jest to, że te technologia już istnieje sobie od 2004 roku ale jak wiadomo mało kogo to interesowało, albo jak kto to poznał to obowiązywało go przestrzeganie tajemnicy how-know.
W tej sytuacji powstawała idea widgetów na komórki. Więcej szczegółów można przeczytać w pracy doktorskiej Marcosa Caceresa z 2007 roku Ta praca to interesująca historia tego jak powstawała idea widgetów. Nokia w sierpniu 2007 roku wypuściła betę WRT Web Runtime S60 dla SDK S60 3rd Feature Pack 2. Możliwości tej platformy właściwie ograniczały się do wykorzystania potencjału samej przeglądarki S60 Web Browser. Potem wraz z pojawieniem się S60 5th wypuszczono wersję z WRT1.1 które zawierało programistyczny dostęp do danych z komórki. Jest to S60 Platform Services 1.0. Równocześnie Nokia opracowała pluginy do popularnych edytorów developerskich które pozwalały na tworzenie zawartości dla widgetów (dla Aptany, Dreamweawera, oraz VisualStudio). Aby ułatwić szybkie tworzenie zaawansowanych widgetów Nokia opracowała framework WRTKit. Jest zestaw bibliotek JavaScript dedykowany widgetom na Symbiana. Gdy Nokia wypuściła SDK dla N97 w kwietniu 2009 roku to do widgetów dodano nową funkcjonalność - homescreen, co pozwalało widgetom wyświetlać informacje na "pulpicie" komórki. Widgety WRT 1.1 w odróżnieniu od aplikacji na Symbiana miały dość ograniczone możliwości (nie pozwalały na dostęp do plików lokalnie). Idąc naprzeciw oczekiwaniom programistów Nokia wprowadziła nowe Platform Services 2.0 (tylko dla XM 5800 i dla N97) a także Web Runtime Bridge API które ma być dostępne dla wszystkich komórek obsługujących widgety. Na wiki jest dokumentacja tego co można się spodziewać po tej technologii.
Po bliższym spojrzeniu na to rozwiązanie okazuje się że do każdego widgetu będzie można dołączyć paczkę instalacyjną z serwerem HTTP który będzie komunikował się z widgetem lokalnie. Do tego serwera HTTP będzie można robić pluginy ECOM udostępniające funkcjonalności Symbianowego API. Idea całkiem ciekawa biorąc pod uwagę że już napisano takie rozwiązania wykorzystując Pythona S60.
Dla widgetów WRT była już próba napisania takiego serwera HTTP który udostępniałby widgetom API z Pythona takich jak dostęp do bazy danych, wykorzystanie Bluetootha, do wykorzystanie syntezatora mowy. Cały koncept polega na tym żeby zainstalować sobie Mobile Web Serwer z Pythonem albo PAMP z PHP i napisać sobie widget WRT, który byłby w stanie komunikować się z lokalnym serwerem co opisano w artykule How to utilize device resources from a WRT widget. Również można wykorzystać własny miniserwer napisany w Pythonie dla Symbiana co jest opisane w artykule How to access S60 resources in WRT or Flash Lite, using PyS60
Można powiedzieć że same aplikacje w Pythonie dla Symbiana też mogą pełnić funkcje widgetów czyli małych aplikacji rozrywkowych. Przykładem takiego rozwiązania jest framework Flyer współpracujący z FlashLite. Półżartem półserio można zrobić coś jak Adobe AIR na Symbiana czytają poniższe artykuły How to package Flash content in a Widget i How-to communicate with Flash Lite from Javascript in widget (WRT)
Jak tworzyć widgety?
Zainstalować edytor Aptana i plugin do tworzenia widgetów WRT.
Warto na początek wziąć udział w szkoleniu eLearningowym Nokii o widgetach Widgets for the S60 Platform E-learning Następnie ściągnąć sobie aktualna dokumentację Web Developer's Library. Trzeba dowiedzieć się jak importuje się widgety WRT i zacząć naukę na przykładach. Szczególnie polecam dla zaawansowanych RouteWidget Example AccuWidget Example Hue Widget Example a także przykłady aplikacji z fundacji Symbian SEE 2009 Widget OSCON 2009 Schedule Example Widget. Warto też postudiować wiki Forum Nokii i jak Fundacji Symbian
niedziela, 8 listopada 2009
Widgety na Symbiana i ich programowanie
Autor: Michał Małaj o godzinie 14:41
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz