sobota, 19 sierpnia 2006

Adobe PHP SDK

Mike Potter na swoim blogu ogłosił nieoficjalny pakiet dla programistów PHP
Ten pakiet jest bardzo interesującym rozwiązaniem pokazującym jak zastosować technologie takie jak AJAX, Flex, JSON, Flex Ajax Bridge, oraz AMFPHP

Zawiera ono kod kilku bibliotek.
AMFPHP jest to biblioteka PHP która używa do konwersji danych do formatu AMF która jest binarną serializacją danych dla Flasha (warto jej używać jak serwis wymaga przesyłania efektywnie małych ilości danych)

Fabridge jest to biblioteka kliencka w JS (po stronie przegladarki) i AS3 (po stronie aplikacji Flex) pozwalająca skryptom JS ze strony komunikować się z aplikacją Flex i odwrotnie.

Spry to framework AJAX którego zadaniem jest obsługa asynchronicznych połaczeń ze strony WWW. Składa się bliliotek JS odpowiedzialnej za obsługę XML, XPath, i efektów specjalnych.
Pozwala to na tworzenie własnych widgetów gotowych do osadzenia na stronach WWW.

SDK zawiera przykłady PHP z zastosowaniem AJAX (przy wykorzystaniu frameworka Spry). Flex może współpracować z PHPAMF, z generowanymi plikami XML. Interesujaco też może wyglądać współpraca Flex z danymi w formacie JSON. Pokazano też przykład zastosowania Flex Ajax Bridge.

Jako ciekawostkę zamieszczono testy wydajnościowe pomiędzy AMF, JSON, a danymi w formacie XML. (wymaga zainstalowania Zend Frameworka).

Razem stanowią bardzo interesujące narzędzie do tworzenia aplikacji korzystających z internetu.

Korzyści:

  • wykorzystuje nieformalny standard prezentacji danych
  • ułatwia dodawanie elementów multimedilanych
  • łatwość przekształcenia do postaci aplikacji uruchomieniowych (desktoptowych)
  • napisz raz uruchom wszędzie
Wady
  • niemożność wpływania na indeksowanie tych aplikacji przez roboty wyszukiwarek
  • wymóg stosowania alternatywnej treści (tj niedopuszczalna jest sytuacja w której użytkownicy którzy nie mają ochoty czy możliwości ogladania tych aplikacji)
  • framework Spry dodaje sporo dodatkowego kodu w kodzie XHTML co sprawia że strony zawierają kod niezgodny ze standardem.
  • aplikacje Flex czasami mogą być duzych rozmiarów (od 200 KB w górę w całości może sprawić że do uruchomienia aplikacji trzeba będzie załadować 1 MB danych)

Brak komentarzy: