sobota, 28 kwietnia 2007

Viewpoint Media Player

Od pewnego czasu widzę jak programiści ActionScriptu3 pasjonują się możliwościami biblioteki Papervision3d. Mnie się wydaje, że animacje zrobione we Flashu i zastosowane w grafice trójwymiarowej na stronach internetowych już było kiedyś wykorzystywane. Mam na myśli technologię Viewpoint Platform. Adobe miało kiedyś przyjemność zastosować tą technologię przy tworzeniu Adobe Atmospehre. Wspominam o tej wtyczce Viewpoint Media Player ze względu że to była chyba jedyna "konkurencyjna" przeglądarka wykorzystująca pliki SWF (tylko do wersji 4). Ale jeszcze przed Flash Playerem wykorzystało kodeki video firmy On2. Przewaga rozwiązania video w tej technologii nad rozwiązaniem we Flash Playerze jest taka że można przesyłać pliki wideo w sposób ciągły nie wymagając serwera strumieniowego. Na czym polega "sekret"? Na podzieleniu filmu na wiele małych plików odpowiednich do wielkości transferu. Viewpoint Media Player ma możliwość pełnoekranowego i transparentnego wyświetlania zawartości od przeglądarki internetowej HyperView. Do innych zalet tej technologii można też zaliczyć ZoomView , pozwala to na osiągnięcie dużego powiększenia grafiki rastrowej. Ma też własny silnik skryptowy VETScript pozwalający na uzyskiwanie interakcji na obiektach w trzecim wymiarze .

Przykłady możliwości można zobaczyć na tej stronie. W Polsce na razie zetknąłem się tylko z taką prezentacją wykorzystującą tą technologię. Do tworzenia zawartości można użyć ich produktu Enliven, albo wykorzystać darmowego SceneBuilder (wymaga potem ręcznego poprawiania kodu).

Historia tej firmy jest przykładem jak średniej wielkości firma informatyczna przekształca się w firmę nastawioną na branże reklamową, gdzie działalność innowacyjna i developerska (R&D) ma już coraz mniejsze znaczenie. Ma to też negatywne konsekwencje że ludzie kojarzą tą firmę z niechcianą i agresywną reklamą internetową. To sprawia, że Viewpoint Media Player jest kojarzony z adware.

Brak komentarzy: