wtorek, 8 maja 2007

JavaFX

Sun doszedł do wniosku że programiści preferują języki skryptowe nad językami kompilowanymi. Na konferencji JavaOne przedstawił swoją propozycję technologii RIA: JavaFX. To ma być język skryptowy używany do tworzenia aplikacji RIA uruchamianych z poziomu Java Web Start. Warto ściagnąć sobie binaria i dokumentację do JavaFX. Można przeczytać jak tworzyć tego rodzaju aplikacje. Składnia języka JavaFX jest bardziej zbliżona języków typu Smaltalk czy Lisp niż MXML oraz XAML. Można obejrzeć dema:
JavaFX Script JavaFXPad Demo
JavaFX Script Studiomoto Demo
JavaFX Script Tesla Demo
W praktyce to polega na tym że można uruchomić klasę net.java.javafx.FXShell podajac nazwę pliku .fx Ale tak naprawdę na silnik składają się pliki Filters.jar javafxrt.jar i swing-layout.jar razem to jest ponad 2 MB. Właśnie to uzależnienie od Swinga powoduje że wszędzie będzie się wyświetlać tak samo ale to nie jest dobre GUI z wyglądu (lepsze byłoby oparcie na SWT moim zdaniem).
Jakie wrażenie? Jakoś nie chce mi sie wierzyć żeby aplikacje Java Start Web były konkurencyjne i atrakcyjne wobec tego co ma do zaoferowania Silverlight i Adobe Apollo. Żyjemy w epoce multimediów więc technologie J2ME są bardziej multimedialne niż aplety Swinga z JavaFX. Myślę że przeniesienie JavaFX do J2ME spowoduje że stanie się bardziej atrakcyjniejsza z tego powodu że łatwiej będzie programować UI w komórkach. Wniosek: JavaFX jest dobre jako ewolucja midletów i konkurencja dla FlashLite.

3 komentarze:

Mali pisze...

Straszne qpsko to...

Michał Małaj pisze...

Jasne a jak śmierdzi....

Mali pisze...

http://it.slashdot.org/comments.pl?sid=234003&cid=19045247

"The big remaining question is: Will Sun finally get their shit together and not just stop at releasing some ugly, technological backwards and half-assed Java standard library extension? I sure do effin' hope so."

I EOT ;)