wtorek, 22 maja 2007

Rich Internet Application Books

Od pewnego czasu zauważam, że popularność technologii zależy też od ilości książek. Adobe wraz z wydawnictwem O'Reilly wprowadziło serię wydawniczą zwaną Adobe Developer Library. Przy autorach będę dawał linka do ich bloga jeżeli takiego mają; Link w tytule prowadzi do Amazon.com.

Obecnie 4 książki są warte polecania:

Jakov Fain, Victor Rasputnis, Anatole Tartakovsky - Rich Internet Applications with Adobe Flex & Java. Secrets of the Masters jest wydana przez SYS-CON Publications (edycja zawiera m.im DVD). Strona książki z której można pobrać kod źródłowy. a także zawartość 4 rozdziału w PDF o programowaniu w ActionScripcie 3. Jedna z najciekawszych książek jakich widziałem. 3 ludzi z Farata Systems dla programistów dużych firm stosujących rozwiązania internetowe oparte na napisało 15 rozdziałów na dość wysokim poziomie edytorskim. Książka jest bardziej ukierunkowana na wykorzystanie technologii JAVA po stronie serwera, więc bardziej nadaje sie dla programistów JEE. Książka koncentruje sie na wykorzystaniu Flex Data Services, wykorzystaniu i rozbudowie kontrolek Flexa, pracy z dużymi aplikacjami dzięki wykorzystaniu RSL czy modułów, zaawansowane programowanie kontrolki DataGrid do obsługi tabel przestawnych (można to zobaczyć online)

Rich Tretola, Simon Barber, Renaun Erickson - Professional Flex 2 wydane przez wydawnictwo Wrox zawiera 720 stron. Na blogu Richa Tretoli można ściągnąć dokładny spis treści. Na stronie książki u wydawcy można ściągnąć kody źródłowe do tych rozdziałów.
Jest to książka którą mogę polecić każdemu kto chce poznać Flex 2 na tyle żeby mógł dobrze wykorzystać możliwości jakie są w Flex 2. Omawia MXML, budowanie interfejsu użytkownika, dostosowywanie interfejsu użytkownika (czcionki, style CSS, kursory), zastosowanie takich cech jak drag and drop, obsługa historii, dostępność, Sporo miejsca jest poświecono tworzeniu wykresów (Flex Charting). Przedstawia wykorzystanie zaawansowanych interfejsów komunikacji między aplikacjami (RPC, Flex Messaging, Data Managament). Pokazuje jak tworzyć własne komponenty, wykorzystywać w nich walidatory, efekty, przejścia. Czwarta cześć książki omawia omawia programowanie w ActionScript 3 (typy danych, XML, E4X, tablice, oraz wyrażenia regularne). Piąta część omawia proces tworzenia, debugowania i wdrażania aplikacji flexowych. Szósta cześć jest najciekawsza bo omawia frameworka Cairngorm wykorzystanie Flex-Ajax Bridge, biblioteki AS3. Wspomina też o integracji Flex 2 z ColdFusion. Ostatnia część książki omawia wykorzystanie multimedialnych technik takich jak obsługa dźwięku czy video. W Polsce można tą pozycję zamówić w Empiku za 140.49 zł

Chafic Kazoun, Joey Lott - Programming Flex 2 The comprehensive guide to creating rich media applications with Adobe Flex. Książka wydana przez O`Reilly jako pozycja z serii Adobe Developer Library w kwietniu 2007 roku Książka ma 502 stron. Na stronie książki można pobrać 4 rozdział w PDF, który jest wprowadzeniem do programowania w ActionScript 3. a także kody źródłowe. W Polsce można tą książkę zamówić w Empiku za 202,99 zł.

Charles Freedman - Yahoo! Maps Mashups. Książka wydana w lutym 2007 roku przez wydawnictwo Willey i ma 353 strony. Książka napisana przez jednego ze współtwórców Yahoo! Maps. Yahoo! Maps to serwis geolokalizacyjny z mapami geograficznymi online. Wspominam o tym serwisie dlatego, że został on najpierw stworzony w technologii Flex 1.5, a potem w Flex 2. W tej książce 6 ostatnich rozdziałów jest poświęcone tworzeniu aplikacji RIA przy pomocy Flex 2 (przy pomocy starszej wersji API, niż obecna). Na stronie tej książki jest kod źródłowy i tekst pierwszego rozdziału w PDF tej książki.

Dla programistów ActionScriptu 3 polecam następujące pozycje:

Joey Lott, Darron Schall, Keith Peters - ActionScript 3.0 Cookbook Solutions for Flash Platform and Flex Application Developers. Książka wydana w październiku 2006 roku przez wydawnictwo O'Reilly jako pierwsza książka z serii Adobe Developer Library. Książka ma 586 stron zawiera ponad 300 przepisów w 24 rozdziałach Można też pobrać kody źródłowe do tej książki. W Empiku można kupić za 145.99zł

Joey Lott, Danny Patterson - Advanced ActionScript 3 with Design Patterns. Książka wydana przez Adobe Press w listopadzie 2006 roku ma 302 strony.

Dla designerów i dla początkujących polecam następujące książki:

Jeff Tapper, Matt Boles, James Talbot, Ben Elmore, Mike Labriola. - Adobe Flex 2: Training from the Source. Książka wydana przez Adobe Press w październiku 2006 roku ma 624 strony. Zawiera CD z kodem źródłowym. Strona domowa książki zawiera erratę. W Polsce można ją kupić w Empiku za 163,99 zł. Polecam tą książkę początkującym to jest takim którzy nie mieli wcześniej do czynienia z programowaniem w ActionScript czyli designerom.

Lorenz Armin, Schöppe Gunther, Consbruch Felix, Sonnenberg Frank, Knapp Daniel - Developing SAP Applications with Adobe Flex
Jest to książka wydana w Niemczech w kwietniu 2007. Zawiera 289 stron. Wydawcą jest Galileo Press GmbH. W Empiku kosztuje ona 279.99zł. Na stronie poświęconej tej książce można ściągnąć przykładowy rozdział wraz z kodem źródłowym


Wydawnictwo specjalizujące sie w książkach o Flashu Friend of friends ma kilka książek o tym.

Charles E Brown - The Essential Guide to Flex 2 with ActionScript 3.0. Książka wydana w lutym 2007 roku przez friends of ED ma 520 stron. Na stronie książki można pobrać 7 rozdział w PDF o states oraz kody źródłowe W Empiku jest jeszcze niedostępna.

Keith Peters - Foundation Actionscript 3.0 Animation: Making Things Move!. Książka wydana w kwietniu 2007 roku przez friends of ED ma 568 stron. Na stronie książki można pobrać 8 rozdział (35 stron w pdf) omawiający easing i sprining oraz pobrać kody źródłowe do tej książki.Omawia takie zagadnienia jak wykrywanie kolizji, obracanie w różnych układach współrzędnych, elementy fizyki na przykładzie kul bilardowych, stosowanie grawitacji oraz kinematyki do wizualizacji ruchu postaci. Przedstawia też zagadnienia z podstaw grafiki trójwymiarowej - modelowania prostych brył i ich oświetlenia.

Zapowiedzi wydawnicze od Friend of friends :

Peter Elst, Sas Jacobs, Todd Yard - Object-Oriented ActionScript 3.0. Książka ma być wydana w lipcu 2007 roku i ma mieć ok 500 stron

Marco Casario - Flex 2 Solutions: Essential Techniques for Flex Developers będzie wydana w sierpniu 2007 roku. Planowana objętość książki to 450 stron. Na stronie książki podano, że ta pozycja będzie zawierać ponad 100 przykładów omawiających jak mierzenie wykorzystanie pamięci, tworzenie wygaszaczy ekranu, wykorzystania ColdFusion Extensions for FlexBuilder. Tworzenia interfejsu aplikacji we Flex 2 z kodem po stronie serwera w PHP, Java, Rails czy ColdFusion ze szczególnym zastosowaniem Flash Remoting dzięki talkim bibliotekom jak Flex Data Services, Java Remote Object i AMFPHP.

R Blank, Chris Charlton, Omar Gonzales, Hasan Otuome - AdvancED Flex 2 Application Development: Building Rich Media X. Będzie wydana we wrześniu 2007 roku Planowana objętość książki to 500 stron. Na stronie omawiającej tą pozycję można przeczytać że będzie o tworzeniu panelu administracyjnego wykorzystującego PHP i MySQL, o wykorzystaniu efektów wideo przy wykorzystaniu kodeków On2, przykłady jak tworzyć w Adobe Flex 2 takie aplikacje jak wiki, blog, kalendarz wydarzeń, będzie też omawiać tworzenie wizualizatora dźwięków. W Empiku już ją wyceniono na 140,49 zł

Sas Jacobs - Foundation Flex 2 for Developers: Data-Driven Applications with PHP, ASP.NET, ColdFusion, and FDS. Będzie wydana w październiku 2007 roku i ma zawierać ok 450 stron. Książka koncentruje się głównie programowaniu po stronie serwera m.in paneli administracyjnych w takich technologiach jak PHP, ASP.NET, ColdFusion, czy Flex Data Services. Strona książki z której będzie można pobrać przykładowy rozdział czy kody źródłowe.

Greg Goralski, LordAlex Leon - Foundation Flex 2 for Designers. Ksiażka będzie wydana w październiku 2007 roku. i będzie zawierać okolo 350 stron.

Zapowiedzi z serii Adobe Developer Library wydawnictwa O'Reilly:

William Sanders, Chandima Cumaranatunge - ActionScript 3.0 Design Patterns: Object Oriented Programming Techniques. Książka będzie wydana w czerwcu 2007 roku i mieć 328 stron. Ta pozycja jest przedstawieniem wzorców projektowych z perspektywy programistów ActionScriptu 3. Wspomina o podstawach obiektowego programowania, wyjaśnia takie cechy jak abstrakcję, dziedziczenie i polimorfizm. Pokazuje korzyści z stosowania wzorców projektowych: tworzenia (takich fabryki czy singletony), strukturalne (dekorator, adapter, kompozytora) oraz zachowania (polecania, obserwatora, stratega, stanów).

Colin Moock - Essential ActionScript 3.0. Jedna z największych książek o ActionScript 3.0 (prawie 1000 stron) będzie wydana w lipcu 2007 roku. Obecnie można wykupić dostęp do wersji online i śledzić postępy nad edycją zanim ja wydrukują.

Rich Shupe Learning ActionScript 3.0: The Non-Programmer's Guide to ActionScript 3 ma zawierać 352 stron i być wydaną przez O'Reilly w listopadzie 2007 roku.

Matt Voerman, Simon Reid - Flex X User Interface Design & Development: Creating User-Friendly Rich Internet Applications. Książka będzie wydana w lutym 2008 roku i ma zawierać 352 strony. Można ja już zamawiać w Empiku

Chafic Kazoun, Joey Lott - Flex X Cookbook: The Adobe Developer Library Guide for Rich Internet Application Developers
Autorzy powyższej książki nie spoczęli na laurach i rozpoczęli prace nad kolejna wersja książki zatytułowanej Flex X Cookbook. Ma być w wydana w lutym 2008 roku. Adobe utworzyło serwis Flex 2 Cookbook gdzie każdy może wrzucać przykłady, które mogą być opublikowane w tej książce. Ciekawe jest to że Empik w Polsce już przewidział popularność takiej książki.

Zapowiedzi ze strony wydawnictwa Willey.

R. Braunstein - ActionScript 3 Bible Wydawnictwo Willey zamierza wydać 800 stronicową książkę we wrześniu 2007 roku.

Książki dotyczące Adobe Apollo

Mike Chambers, Rob Dixon, Jeff Swartz - Apollo for Adobe Flex Developers Pocket Guide. Książka wydana przez O'Reilly będąca wprowadzeniem do technologii Adobe Apollo i została napisana przez twórców tej technologii jest też dostępna w wersji online

Charles Freedman, Keith Peters, Clint Modien, Ben Lucyk , Ryan Manning - Professional Apollo. Wydawnictwo Willey planuje ją wydać w październiku 2007 roku.

Książki o innych technologiach RIA

Laurence Moroney - Programming Web.Next (Pro - Developer) ma zawierać 640 stron i być wydaną przez Microsoft Press we wrześniu 2007 roku. Książka głownie będzie się koncentrować na możliwościach jakie daje Dynamic Language Runtime w Microsoft Silverlight i w ASP.NET.

Chris Coremans - AJAX and Flash Development with OpenLaszlo: A Tutorial. Książka wydana w sierpniu 2006 roku przez wydawnictwo BrainySoftware. Ma 350 stron. Na stronie tej książki można ściągnąć 4 pierwsze rozdziały i jak kody źródłowe. Przykład tej książki pokazuje jak szybko wiedza się zdezaktualizuje, bo opisuje wersję OpenLaszlo 3.0 a obecnie dostępna jest już wersja OpenLaszlo 4.0 .

L. McColl-Sylvester - Professional haXe and Neko. Książka zawierająca około 450 stron będzie wydana we wrześniu 2007 roku przez wydawnictwo Willey. HaXe to nowy język programowania utworzony aby umożliwić programowanie po stronie serwera i jak tworzenie Rich Internet Application. Neko to silnik wykonawczy, który umożliwia uruchamianie aplikacji HaXe na Windowsie, Macu czy Linuksie. Dużą korzyścią z HaXe jest tworzenie aplikacji Flashowych czy Ajaxowych współpracujących z XML i innymi formatami danych. Książka ma też zawierać kompendium tego języka.

Podsumowanie

Wyliczyłem książki poświęcone technologiom RIA opisujące programowanie we Flex 2 i ActionScript 3. Niektórzy pisarze mają talent do pisania książek. Niedługo dojdą do tego książki poświęcone Flash CS3. Ilość zapowiedzi wydawniczych jest bardzo duża (brałem uwagę tylko angielskojęzyczne, a pewnie pojawią się książki pisane w językach narodowych). Tak wiec podsumowując napisano i wydano już 11 książek, a 12 jest już w trakcie pisania bądź drukowania. Według Amazon.com i jak O'Reilly są to obecnie jedne z popularniejszych książek informatycznych.

Jakie książki o ActionScripcie 3 i Flex 2 Helion czy inne polskie wydawnictwa wydadzą w najbliższym czasie? Którą chcielibyście żeby wydano? A może napiszemy wspólnie książkę?

2 komentarze:

maliboo pisze...

Jakos wole po angielsku... Tlumaczenie raz, ze odbiera oryginalowi "dusze". Dwa, ze czasem pojawiaja sie dosc istotne bledy merytoryczne, wynikajace ze zmeczenia/niewiedzy tlumacza/korekty.

sema pisze...

Mnie w sumie obojętnie. Biorąc pod uwagę poślizg wydań po polsku i chęć bycia na bieżąco wybór wersji anglojęzycznych jest oczywisty.