wtorek, 26 czerwca 2007

Formularze MXML

Ostatnio w pracy jest interesująco, do tej pory właściwie zajmowałem się "ewangelizowaniem" w Polsce technologii Adobe Flex 2 i to tak naprawdę mi wychodziło przez rok czasu. Teraz chyba więc trzeba już przejść do działania. Co przez to rozumiem? Wiadomo, że najlepiej działa się poprzez pokazywanie przykładów w działaniu. Naśladowanie poprzez przerabianie tego co, już zostało zrobione. Ruch open source zrobił już wiele przykładów, ale potrzebne jest takie miejsce gdzie klienci firmy wiedzieliby, co można osiągnąć dzięki zastosowaniu Adobe Flex 2. Dema i przykłady często są tym co pozwala znaleźć punkt odniesienia w tworzeniu prototypów, nowych serwisów internetowych. Obszarów wykorzystania jest wiele. Na przykład ciekawym zagadnieniem może być "zastępowanie" formularzy HTML formularzami MXML wykonanymi w Adobe Flex 2 przy pomocy języka znacznikowego MXML i skryptów ActionScript 3.

Jakie są korzyści takiego rozwiązania?

  • formularze internetowe nie muszą być indeksowane przez roboty sieciowe
  • pozwalają na unikanie problemów z "captcha" - obrazkami blokującymi działanie robotów spanujacych
  • pozwalają na zastosowanie skomplikowanych pól formularza takich jak pola z "maską"
  • jest dużo większy wybór kontrolek niż w przypadku klasycznego HTMLa (kalendarz, scroller)
  • łatwiej napisać walidację pól formularza niż w przypadku stosowania bibliotek JavaScript
  • szybsze przetwarzanie dużych formularzy
Wady rozwiązania zastępowania formularzy HTML formularzami MXML kompilowanymi przy pomocy Flex 2
  • nie jest łatwo "przepisać" kod ze rozwiązań AJAX na rozwiązania wykorzystujące Flex (mimo że istnieją odpowiednie biblioteki do obsługi JSON w ActionScripcie 3 czy integrację aplikacji AJAX z formularzami MXML)
  • formularze MXML mogą przytłaczać rozmiarami (pliki swf powyżej 200KB) , ale czasami szybciej zrobi się formularz kontaktowy formularzu HTML na prostej stronie niż wstawiać plik swf z formularzem MXML.
Czy warto używać formularzy MXML? A może i tak ludzie przyzwyczaili się do formularzy AJAX, że nie ma potrzeby wprowadzania lepszych rozwiązań?

3 komentarze:

maliboo pisze...

IMO jesli chodzi o proste komentarze na blogach, a spamboty cie nie mecza, masz akismeta, czy dobra i nieupierdliwa CAPTCHA to mozna dac se spokoj.
W przypadku skomplikowanych formularzy rejestracyjnych flex sprawdzi sie pewnie, jesli nie duzo lepiej, to duzo szybciej (w koncu to RAD;)). A jesli chodzi o rozmiary, to chyba za kilka(nascie) tygodni bedziemy mieli ten problem prawie z glowy? Poza tym, do cholery, zyjemy w erze broadbandu! Sam index.html z onet.pl zajmuje 125kB! Niech ktos powie, ze "flasz jes cienszki".

Radek pisze...

To nie jest tylko kwestia wielkosci swf. To rowniez takie kwestie jak chocby accessability - czy wiesz moze jak wyglada poruszanie sie tabulatorem pomiedzy elementami HTML z "wskakiwaniem" do elementow Flash i "wyskakiwaniem" z nich? Dla tych, ktorzy operuja myszka nie ma to znaczenia, ale nie wszyscy niestety myszka operuja ;)

maliboo pisze...

Na IE jest seamless tabbing. Na IE... Ale moze sie to zmieni?
Moze mi sie wydaje, ale chyba krzepa mial jakis JS-owy patent na to?