wtorek, 24 czerwca 2008

Literatura do Adobe AIR

Sezon wakacyjny przed nami. Warto ten czas poświęcić na czytanie książek. Podstawowa literatura to dokumentacja Adobe w plikach PDF (do wydrukowania na drukarce laserowej i zbindowaniu jej)
Dokumentacja AIR/Flex Builder 3 - Pełna wersja dla programistów Flex
Dokumentacja AIR/Flash CS3 - Wersja dla programistów Flash
Dokumentacja AIR/HTML/Ajax - Wersja dla programistów HTML
Dokumentacja dla programistów ActionScript 3
Warto też poczytać o kwestiach bezpieczeństwa w aplikacjach AIR i o modelu bezpieczeństwa aplikacji AIR stosujących AJAX w dokumentach HTML

Zawsze może tak być, że ta dokumentacja jest albo zbyt uproszczona albo nie jest podręcznikiem, który ma za zadanie wprowadzić w programowanie czy stosowanie danej technologii. Dlatego jest duże pole popisu dla autorów książek czy firm szkoleniowych.

W Polsce na razie można się dowiedzieć o Adobe AIR na szkoleniach firm IT Media czy Altkomu. Takie szkolenia mają sens wtedy gdy firma potrzebuje "na szybko" wprowadzenia do tej technologii dla swoich pracowników w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku. W praktyce takie kursy są tylko wprowadzeniem i wymagają już wcześniej opanowanych umiejętności.
Jednak najlepszym sposobem jest samodzielna edukacja wspierana odpowiednią literaturą. Co się ukazało z książek o Adobe AIR?
Adobe Integrated Runtime (AIR) for JavaScript Developers Pocket Guide. Autorami są Mike Chambers, Daniel Dura, Kevin Hoyt. Książka z serii Adobe Developer Library wydawnictwa O'Reilly została wydana w czerwcu 2007 roku. Książeczka ma 174 stron. Ta książeczka przez została opublikowana w wersji PDF do pobrania. Potem wydano tą książeczkę pod takim tytułem: Adobe AIR for JavaScript Developers Pocket Guide, autorstwa Mike Chambers, Daniel Dura, Kevin Hoyt, Dragos Georgita, z serii Adobe Developer Library wydawnictwa O'Reilly w kwietniu 2008 roku. Książeczka ma 204 stron. Jest to całkiem przystępna książka, która koncentruje się na problemach do rozwiązania w tym momencie trudno oczekiwać ze względu na rozmiar książki dokładnych wyjaśnień i rozbudowanych przykładów. Ostatnio ta pozycja dorobiła się własnego serwisu WWW i nowej pozycji zatytułowanej Adobe AIR for Flex Developers Pocket Guide nad którą pracują Mike Chambers, Robert L. Dixon i Jeff Swartz.
Gdy komuś zależy na wprowadzeniu w krok po kroku w technologię Adobe AIR do tworzenia aplikacji AIR bazujących na HTML/AJAX to polecam książkę:
Adobe AIR (Adobe Integrated Runtime) with Ajax: Visual QuickPro Guide. Autorem jest Larry Ullman. Książka została wydana przez wydawnictwo Peachpit Press w maju 2008 roku. Książka ma 384 stron. Autor prowadzi stronę internetową poświęconą tej książce. Można pobrać kody źródłowe do tej książki.

Dla programistów Adobe Flex 3 polecam następujące książki:
Beginning Adobe AIR: Building Applications for the Adobe Integrated Runtime. Jej autorem jest Rich Tretola. Książkę z serii Programmer to Programmer wydawnictwa Wrox wydano w kwietniu 2008 roku. Książka ma 319 stron i 15 rozdziałów. Można ściągnąć kody źródłowe do tej książki. Autor też prowadzi swojego bloga
Adobe AIR: Create - Modify - Reuse autorstwa Marc Leuchner, Todd Anderson, i Matt Wright. Książka z serii Programmer to Programmer wydawnictwa Wrox wydano w kwietniu 2008 roku. Książka ma 457 stron i 12 rozdziałów. Można zapoznać się z spisem treści, z pierwszym rozdziałem tej książki. Można też pobrać kody źródłowe z 12 aplikacji. Autorzy mają też swojego bloga. Książkę bardzo mocno polecam ze względu na to, że podczas czytania można zapoznać się na konkretnych przykładach.
Creating Mashups with Adobe Flex and AIR. Autorami są John Crosby, Chris Korhonen i David Hassoun. Książka została wydana przez wydawnictwo Friends of Ed w kwietniu 2008 roku. Ma 368 stron. Jest to książka, która koncentruje się na wykorzystaniu publicznych interfejsów wielu usług internetowych takich jak Flickr, Amazon S3, OpenID, bądź stosowanie Ajaxa czy rozwiązań typu SWX. Warto przyjrzeć się kodowi źródłowemu to tej książki.

Zapowiedzi wydawnicze do kupienia po wakacjach w nawiasach miesiące wydania.

Adobe AIR in Action; Joseph Lott, Kathryn Rotondo, Samuel Ahn i Ashley Atkins. (czerwiec 2008).
Adobe AIR Programming Unleashed; Stacy Tyler Young, Michael Givens i Dimitrios Gianninas (wrzesień 2008)
Breaking Out of the Web Browser with Adobe AIR; Michael Labriola i Jeff Tapper (wrzesień 2008)
Adobe AIR Cookbook: Solutions and Examples for Rich Internet Application Developers; David Tucker, Marco Casario, Koen De Weggheleire i Rich Tretola (listopad 2008)
Adobe AIR For Dummies; Richard Wagner (listopad 2008)
Sams Teach Yourself Adobe AIR Programming in 24 Hours; Michael Givens (listopad 2008)
Professional AIR: Application Development for the Adobe Integrated Runtime; Charles Freedman, Keith Peters, Clint Modien i Ben Lucyk (listopad 2008)
Adobe AIR: A Guide for Developers; Mark Blair, Andrew Muller i Andrew Spaulding (pażdziernik 2008)
Programming Flex 3: The comprehensive guide to creating rich media applications with Adobe Flex; Joey Lott i Chafic Kazoun (wrzesień 2008)
Professional Adobe Flex 3; Joseph Balderson, Peter Ent, Jun Heider i Todd Prekaski (listopad 2008)
AdvancED AIR Applications; Peter Elst, Marco Casario, Zach Stepek, Koen De Weggheleire (pażdziernik 2008)
Konkluzja - jesień 2008 roku zapowiada się interesująco. Książki prawdopodobnie będą już obejmować Adobe AIR 1.1 Gdy ludzie zaczną je kupować to pojawi się Adobe AIR 1.5 i prawdopodobnie wersja beta Adobe AIR 2.0 (wraz ze wsparciem Flex 4). Widać jak szybki jest postęp, że nawet już czekanie na tłumaczenia w wersji polskiej sprawia, że szybko wiedza zdezaktualizuje się.

Uaktualnienie: Ponieważ od dłuższego czasu przeglądam japońskie serwisy japońskich programistów Action Script pozwolę sobie na zamieszczenie linków do japońskich książek o Adobe AIR.

Ostatnio ukazała się książka autorstwa kujira hikou tsukue, "Adobe AIR Professional Guide" wydawnictwa Mycom. Książka ma 448 stron i 7 rozdziałów. Wydaną ją w czerwcu 2008 roku. Dla ciekawych są dostępne kody źródłowe. Ten autor jest redaktorem jednego z najbardziej interesującej japońskojęzycznej serii artykułów o Adobe AIR.

Poprzednio tez to wydawnictwo wydało książkę autorstwa nuno ryuu kawa eiichi pod tytułem "Adobe AIR Programming Guide" i wydano ją w grudniu 2007 roku dla Adobe AIR beta 2. Książka tez ma 440 stron i jest podzielona na 7 rozdziałów. Do tej książki można pobrać kody źródłowe i jak przejrzeć stronę internetową poświęconą tej książce. Zaletą tej książki jest omawianie przykładów opartych na bibliotekach JavaScriptu takiej jak ExtJS.

Pojawiła się też książka autorstwa ZAPA "The first programming Adobe AIR". Książka ta zawiera dołączony CD Książka ta ma 208 stron i 7 rozdziałów.

1 komentarz:

newman pisze...

Ciekawy artykuł. Ja ostatnio chcę w końcu skupić się na AS3, coś polecisz? Na razie zabrałem się za klasykę, czyli Moock "Essential...". Docelowo interesuje mnie AS3 w kontekście Flex-a.
Pozdr.!