środa, 10 czerwca 2009

Przyszłość Symbiana

Zakup wszystkich udziałów w firmie tworzącej system operacyjny Symbian przez Nokię, a potem przekształcenie firmę w fundację odpowiedzialną za rozwój tego systemu to tendencja bardzo korzystna. A także wzięcie kredytu od europejskiego banku na rozwój tego systemu. W sytuacji gdzie wszyscy rywalizują o to który system będzie coraz bardziej popularny zależy od programistów i zaawansowanych użytkowników. Media mają znaczenie, o tyle ile posiada się dobrze zorganizowany dział marketingowy, który odpowiada za promocję.

W tej sytuacji wobec konkurencji ze strony Google (Android) Apple(iPhone), Microsoft (Windows Mobile) Fundacja Symbiana musi prowadzić kampanię agresywną skierowaną dla developerów Symbiana. Problem w tym że Symbian nie ma zbyt wyraźnej marki, która by wyróżniała wobec konkurencji. Od tego powinni wyjść żeby programiści chętnie pisali o tym systemie na blogach, na forach dyskusyjnych, w serwisach społecznościowych. Wykorzystując potencjał informacji z Forum Nokia pozwoli to na lepszą komunikację pomiędzy programistami i ludźmi zainteresowanymi tymi technologiami. Głównym kanałami komunikacji tak naprawdę stały się blog Facebook i Twitter. Wprowadzenie nowej witryny internetowej fundacji wraz z nową witryną dla programistów (w wersji beta) sprawi że w przyszłości ciężar dyskusji będzie przesuwał się na stronach forum dla programistów Symbiana, bądź dojdzie do integracji z Forum Nokii (bardziej zależy to od rozwoju Wiki ze strony ochotników).

Jednak w odróżnieniu od konkurencji postanowiono dostarczyć mapę drogową rozwoju Symbiana. Jedną z tych cech jest zmiana nazewnictwa kolejnych wersji. Obecna aktualna wersja Symbian 9.4 po połączeniu z S60 edycji 5 otrzymuje nazwę Symbian^1 . Ma to pokazać iteracyjność powstawania kolejnych wersji Symbiana oraz przejrzystość tego czego mają się spodziewać programiści w ciągu następnych 3 lat.

Symbian^2 będzie miał możliwość obsługę widgetów prosto z poziomu interfejsu systemu (obecnie widgety są uruchamiane jako programy). Teoretycznie będzie możliwe uruchamianie tego systemu na dowolnym wyświetlaczu VGA. Producenci pokażą komórki z S60 edycji 5.1 na końcu tego roku, a klienci będą mogli kupować komórki w 2010 roku.

Symbian^3 będzie opierał się na koncepcji zwanej Screenplay która zakłada używanie OpenVG, sprzętowej akceleracji grafiki 2D, nagrywania video wysokiej jakości 720p HD, kontekstową wykorzystanie GPS, obsługę wielokanałowego dźwięku. W praktyce pierwsze tego komórki pojawią się w drugiej połowie 2010 roku, a rynek dopiero to przyjmie w 2011 roku. Interesujące byłoby uruchamianie Symbiana w laptopach z procesorem ARM w tym czasie. Przypuszczam że perspektywa tego co będzie w Symbianie^4 może skłonić do migracji z Linuksa na Symbiana.

Symbian^4 przypuszczam że będzie miał już zupełnie inna architekturę opartą na Qt4.6 wraz z rozszerzeniem zwanym "Orbit UI" który będzie pozwalał programistom tworzenia zaawansowanych aplikacji działających podobnie jak strony internetowe, czy aplikacje RIA. Dojdzie do tego zmiana wyglądu aplikacji który będzie bardziej opierał się na silniku 3D dla UI zwanym "DirectUI", a użytkownik będzie mógł przełączać się pomiędzy widokiem 3D a tym tradycyjnym.
Pierwsze rozwiązania zostaną pokazane pod koniec 2010 roku, natomiast na rynek wprowadzą pod koniec 2011, a ludzie zaczną używać w 2012 roku.

Przypuszczam że może dojść do dość dziwnej sytuacji w której kod napisany w Qt 4.6 może działać w poprzednich wersjach Symbiana ale trzeba będzie inaczej kompilować pod określone procesory (ARM czy Atom Intela, czy rozwiązania Nvidii / AMD dla OLPC). Gdyby inżynierom Symbiana udało się zrobić dystrybucje Symbiana praktycznie na każdy procesor, to przypuszczam że stałby się dość interesującą alternatywą dla Linuksa.

Tego czego najbardziej mogę dzisiaj spodziewać to duże zainteresowanie tym jaki będzie nowy interfejsu użytkownika w komórkach na bazie powstającej dzisiaj biblioteki Qt for S60. A pośrednio też tworzenie nowych aplikacji w C++ pod Qt. Jakbym spodziewał się większego zainteresowania tworzeniem aplikacji w Qt ze względu zmianę licencji i szukania innego rozwiązania niż platforma .NET czy Java.

Brak komentarzy: