poniedziałek, 7 grudnia 2009

Hinduska impreza #fndc09

Nokia zorganizowała dla Hindusów imprezę programistyczną Forum Nokia Developer Conference - mogę na bieżąco śledzić informacje dzięki Twiterowi pierwszy raz mam wrażenie że to narzędzie staje się tak silnym narzędziem marketingu wirusowego którego jeszcze nie widziałem w ciągu minuty dostawałem kilkanaście wpisów z tej konferencji, tak jak bym był tam na żywo. Gdybym jeszcze na żywo ogladał przekaz multimedialny to byłby hit. Drugi aspekt że prezentacje muszą być profesjonalnie przygotowane z efektami interaktywną prezentacją - w przeciwnym razie trzeba liczyć sie z porażką i dezaprobatą wobec technologii.

Bardzo ciekawe są moje spostrzeżenia.
Silna promocja technologii widgetów wraz z ograniczeniami: nie można pobierać plików i jak nie można uruchamiać midletów. Bardzo dobrze przyjęto bibliotekę Qt pomimo braków czyli dostępu do API niskopoziomowego ( z powodu security) oraz instalatora poprzez OTA. Podstawą budowania aplikacji na Symbiana ma być OpenC/C++ a warto tworzyć aplikacje już w Qt. Tworzenie aplikacji na Symbiana ma opierać się na IDE takich jak Carbide.C++, Aptana oraz QtCreator. "Rezygnacja" z rozwoju midletów Java Mobile - nikt nie chce o tym pisać ani inwestować co powoduje niezadowolenie cześci programistów którzy postawili na tworzenie na masowo aplikacji na S40 i braku rozwoju usług SMSowych. Ponad przeciętne zainteresowanie programowaniem na Maemo. Wątpliwości programistów czy poznawać Sybmian C++ skoro maja uczyć się Qt który ma 12 modułów i ponad 700 klas API. W mniemaniu niektórych programistów wyszedł show marketingowy a myśleli, że czegoś się nauczą. Też był konkurs na który wysłano ponad 110 aplikacji.

BlueHome, rozwijany przez Binu i Irene z Excel Technologies oparty jest na Pythonie dla Symbiana, głównie użytkownikami mają być niepełnosprawni i niewidzący i używa układu scalonego który jest kontrolerem.
Srinivasan V z firmy Indiagames Ltd skoncentrował się na możliwościach grafiki 3D w komórach Nokii w prezentacji o możliwościach OpenGL ES 2.0. Maemo w N900 używa układu scalonego PowerVR SGX W tej firmie stworzono silnik ICE3D i pokazali to na przykładzie gry do baseballa na N900 w Maemo. Ponieważ N900 ma czujniki ruchu to sprawia że otwierają się nowe możliwosci w programowaniu gier. Ta gra miała 15 fps on 800x480 . Problem jest taki że jest nie wiele jest komórek z wsparciem ze strony procesorów grafiki. Są też problemy z poszczególnymi wersjami pomiędzy OpenGL ES, Open GL ES 1.1 a tą najnowszą OpenGL ES 2,0 ze wsparciem shaderów.
Prezentacja "Innovation in Mobile Applications" była prowadzona przez by Ankur Srivastav MobiMonster. Ta firma koncentruje się na tworzeniu middleware czyli niskopoziomowych silników dla aplikacji mobilnych na styku z częścią sprzętową czyli tworzą mechanizmy silników dla sms/mms, stosy telekomunikacyjne: GPS/GPRS, szyfrowanie rozmów. Jego główną ideą jest to innowacja w muzyce gdzie użytkownicy mogliby też tworzyć muzykę w komórkach i dzielić się nią. Sukces polega na tym, że potrafisz dzięki programowaniu coś stworzyć dla innych z pasją
Mr. Vijay z Interchange Solutions pracuje nad aplikacjami bazującymi na lokalizacji i zaprezentował Trackut Aplikacji dzięki której użytkownicy otrzymują informację o tym gdzie są.Opiera się to na oprogramowaniu GPSWatch i mapach OVI. Mają już 1.7 mln uzytkowników i dziennie rejestruje się ponad 300 użytkowników.
Amit z BIZense technologies zrobił prezentację o programiku w FlashLite Justdial dla FlashLite 2 i Flashlite 3, Flash Player 10 dla urządzeń mobilnych pojawi się w przyszłym roku. Justdial będzie zawierał integrację z OviMaps.
Fajnie że można spotkać sporo hinduskich programistów i geeków na Twiterze, którzy na żywo informowali o przebiegu konferencji: @uma_kanth @subbu16 @s0h4m @dhempe @ashwinbhatks, @tsuvik, @slakshmikanth, @jain_rajesh, @Deepaksegaran, @im2amit, @phoenicks, @vkvraju, @mynokiaworld, @pramodxyle.

Brak komentarzy: