czwartek, 10 grudnia 2009

Polskie środowisko programistów Symbiana

Rola Symbiana jako platformy programistycznej w Polsce została zauważona już dość dawno. Niektóre polskie firmy współpracują z Symbianem od samego początku.

Programowanie w systemie operacyjnym Symbian często jest traktowane jako coś bardzo elitarnego, co powodowało że lepiej było zrobić otoczkę tajemniczości ze względu na liczne umowy NDA czy zakazu pracy w konkurencji. Pośrednio powoduje to, że dotarcie do osób zajmujących się programowaniem na Symbiana nie jest takie łatwe. Odtąd kiedy pojawiły się portale społecznościowe to część programistów pozakładała sobie profile zawodowe. Pozwoliło prześledzić kariery tych ludzi. Najciekawsze będzie to w jakich firmach pracują. Daje to dość interesujący obraz tego jak szybko rozwija się społeczność Symbiana w Polsce.

Comarch w Krakowie i w Łodzi ma dział zajmujący się rozwijaniem technologi mobilnych na Symbiana. Bardzo aktywnie włącza się w prace rozwojowe badawcze nad rozwojem Symbiana. Silne inwestuje w edukację uniwersytecką czego przykładem jest inwestowanie w pracowników i w studentów. Warto zobaczyć kod źródłowy projektu 2 gier autorstwa Jerzy Chałupskiego i Pawła Piotrowicza. Bardzo często realizują odpowiednie zadania z zakresu programowania na Symbiana dla Nokii w metodyce Scrum. Pracownicy Comarchu, którzy mają dobre doświadczenie z programowaniem na Symbiana: Krzysztof Sołtysik (ASD), Krystian Jasiński (ASD), Maciej Sufa (ASD), Michał Czerwiec (ASD), Dominik Frankowski, Piotr Mądry, Grzegorz Gustof (ASD), Adrian Cichoń, Łukasz Sromek, Przemyslaw Jacak , Marcin Szymański, Grzegorz Wąchocki (ASD), Jerzy Suzanowicz

Psiloc to firma, która specjalizuje się od bardzo długiego czasu w tworzeniu oprogramowania na Symbiana. Program który jest wizytówką tej firmy to WorldTraveler. Programiści w tej firmie programują na Symbiana od samego początku tej platformy: Maciej Gawroński, Sławomir Baranowski, Jarosław Pelczar, Tomasz Polański, Maciej Kujałowicz.

Mobica to brytyjska firma, która ma 2 oddziały w Polsce: w Warszawie i w Łodzi. Wyspecjalizowała się w konsultacjach dla rynku telekomunikacyjnego na różne platformy programistyczne z preferencją programowania na Symbiana. Ludzie, którzy znają się na programowaniu na Symbiana to: Rafał Jańczyk, Grzegorz Kapusta Joanna Zolopa, Paweł Jankowski.

eLeader to lubelska firma wyspecjalizowana w tworzeniu oprogramowania biznesowego na Symbiana. Głównym ich priorytetem jest tworzenie oprogramowania dla bankowości mobilnej. Osoby które znają się na programowaniu na Symbiana to: Tomasz Włodzimierz Smutek i Karol Pawlik.

Fancyfon kolejna brytyjska firma która ma centrum rozwojowe badawcze w Otominie pod Gdańskiem. Mają też kilka produktów na Symbiana. Według mnie najciekawszy jest produkt MoDo czyli system pozwalający na pracę dziennikarzy w terenie za pomocą komórki. Jednak osobą odpowiedzialną za rozwój produktów opartych na Symbianie jest Bartosz Leoszewski.

Tieto międzynarodowy koncern IT działający głównie w technologiach programistycznych na urządzenia mobilne. Intensywnie rozwijają outsourcing na rzecz wielu firm. W Polsce mają swoje siedziby w Szczecinie i we Wrocławiu. Główni programiści od Symbiana w tej firmie to Piotr Staniszewski (ASD), Dariusz Rosołek (ASD), Piotr Orzechowski (ASD), Piotr Żabiński

BLStream ma siedzibę w Szczecinie i studio w Bydgoszczy oraz placówki we Wrocławiu i w Warszawie. Firma bardziej wyspecjalizowała się w tworzeniu prototypów na Symbiana i na inne platformy mobilne. Najbardziej znany opensourcowy projekt tej firmy to Open Video Hub Za kod źródłowy tego projektu odpowiada Sebastian Jędruszkiewicz Pracownicy którzy znają się na programowaniu na Symbiana to: Tomasz Dubik, Piotr Szmyt, Konrad Słowiński (ASD), Magdalena Mostek , Paweł Gala (ASD), Rafał Kocisz.

Teleca - szwedzka firma mająca oddział w Polsce w Łodzi. Głownie specjalizują się w pisaniu niskopoziomowych rozwiązań dla Symbiana, czyli głównie tutaj chodzi o przeprogramowanie systemu Symbian pod kątem określonych mikroprocesorów i układów scalonych. Większość programistów prowadzi też badania na poziomie akademickim: Piotr Gawroński, Bartłomiej Świercz (ASD), Oskar Kamiński (ASD), Maurycy Mikos.

Opera we Wrocławiu i w Warszawie tworzy wersję mobilną Opera Mobile. W Polsce z programistów Symbiana biorą przy tym udział m.in. Maciej Kasprzyk, Michał Zajączkowski, Łukasz Lipski, Damian Trelka

Programiści Symbiana są też potrzebni w centrach badawczo rozwojowych przy wdrażaniu nowych zastosowań telekomunikacyjnych u producentów urządzeń. W warszawskim Samsung Electronics Polska Sp. z o.o. pracuje m.in Michał Lipiński (ASD). Dla Motorola Polska Electronics Sp. z o. o. pracuje Piotr Dziewoński. Natomiast w Nokia Siemens Networks programowaniem na Symbiana znają się Justyna Żmuda i Bartłomiej Prędki .

Cybercom to firma, która ma oddziały w Warszawie i w Łodzi specjalizuje się w realizowaniu zadań dla firm telekomunikacyjnych dostarczając im rozwiązania z zakresu wykorzystania infrastruktury internetowej dla komórek z Symbianem. Pracownicy, którzy programują pod Symbianem to: Marek Bartosik (ASD), Konrad Marek Zapalowicz (ASD), Tomasz Kuczera, Robert Kowalski (ASD), Sławomir Firlej.

SMT Software to wrocławska firma która ma w swojej ofercie tworzenie oprogramowania mobilnego dla zarządzania flotą transportową i oprogramowaniem logistycznym. W tej firmie głównymi specjalistami od Symbiana są Jacek Munko, Roman Ludwicki Radosław Puścian, Tomasz Hołodniak.

Polidea to mała warszawska firma z duzym potencjałem rozwojowym dla technologii mobilnych, aktywnie intensywnie rozwijają cross-platform technologii mobilnych. Twórcy tej firmy mieli okazję programować na Symbiana: Jakub Lipiński i Piotr Wach. Przykładem ich współpracy jest kod źródłowy biblioteki s60-json-library.

W GG Network S.A. gdzie za rozwój mobilnej wersji Gadu-Gadu na Symbiana odpowiada Alexey Shabalovskiy

Od całkiem niedawna na studiach w Polsce na niektórych uczelniach można już poważnie postudiować programowanie na Symbiana duża zasługa tutaj Comarchu, który inwestuje w program edukacyjny na AGH od 2007 roku. Przykładowy plan zajęć z 2008 roku.Obecnie zajęcia prowadzi Jacek Danda. Natomiast za praktyki studenckie dla programistów Symbiana w Comarchu odpowiada Grzegorz Wąchocki. W 2009 roku rozpoczęły się intensywne prace nad stworzeniem platformy edukacyjnej MoTeCo do edukacji nad programowaniem Symbiana w ramach europejskiego programu Leonardo da Vinci.

Teleca też współpracuje z politechniką Łódzką tworząc projekt edukacyjny od 2008 roku zwany Akademią Symbiana. Jest to program studiów podyplomowych na których też przygotowuje się do egzaminów ASD. Warto zatrzymać się na tym programie prowadzonym przez Bartłomieja Świercza.

W Warszawie powstała raczej oddolną inicjatywa zwana Akademią Inżyniera "Szlif" ponieważ ma być coraz większe zainteresowanie tworzeniem aplikacji na urządzenia mobilne nie tylko na Symbiana ale i też na inne platformy programistyczne dla urządzeń mobilnych.

W Szczecinie firma BLStream podpisała umowę z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym o współpracy. Pozwoli to na lepsze kształcenie studentów w programowaniu na Symbiana.

Warto też zwrócić uwagę na inicjatywę Rafała Kocisza, który na łamach czasopisma Software Developer`s Journal napisał cykl artykułów o programowaniu na Symbiana pod tytułem "Programowanie gier dla Symbian OS" (Szkielet aplikacji w 09/08, Budujemy grę w 11/08, Rozwijamy grę w 12/08, Efekty specjalne w 1/09) Problem w tym, że nie można dostać się do listingów powiązanych z tymi artykułami.

16 grudnia 2009 wydawnictwo Helion wydało pozycję Symbian S60. Programowanie urządzeń mobilnych autorstwa Pawła Gali. Książka też ma kod źródłowy.

Brak komentarzy: