środa, 2 grudnia 2009

Qt 4.6 na Symbiana

Do przetestowania Qt4.6 w komórce to wystarczy wejść z komórką z Symbianem S60 3rd FP1, Symbianem S60 3rd FP2, Symbianem S60 5th (Symbianem^1) pod adres qt.nokia.com/phonedemos Instalator to paczka zawierająca biblioteki OpenC/OpenC++ 1.6, biblioteki Qt 4.6 i aplikacje (dema) pokazującym możliwości Qt. Aby zaprogramować swoją aplikację warto pobrać instalator SDK pod Windowsem. Trzeba znać ograniczenia jakie są w tym wydaniu biblioteki na Symbiana
Interesująca może być śledzenie listy bugów. Lista większych problemów z którym trzeba się liczyć i może zostaną poprawione.

Qt 4.6 w wersji dla Symbiana rozwijało się od marca 2008 roku. Główna zasługa Espena Riskedala (@snowpong na Twitterze) szefa zespołu który rozwijał kod na Symbiana.Na początek ludzie z Qt rozpoczęli współpracę z firmą Digia . Początkowo tym projektem było związanych 10 programistów. Pierwszą wersją dla publiczności wypuszczono w październiku 2008 "Pyramid" i bazujaca na Qt 4.4 i posiadała moduły QtCore, QtNetwork, QtGUI. W grudniu 2008 wypuszczono już wersję "Tower" już bazująca na Qt 4.5 z następującymi modułami QtSVG, QtDesktopServices. Następnie rozpoczęła się współpraca z firmami Nokia Sosco, Fundacją Symbian, które udziały wsparcia przy tworzeniu kolejnych wersji. W marcu 2009 wypuszczono wersję "Garden". Wtedy rozpoczęto prace nad stworzeniem modułu QtWebkit na Symbiana. W czerwcu wypuszczono wersję "Tower" Następnie doszły do współpracy firmy Accenture i Tieto. We wrześniu doszło generowanie wersji binarnych na bieżąco. W październiku zaktualizowano nową wersję silnika Webkit oraz wprowadzano wersję "Colossus". Postępy prac nad Qt dla Symbiana były pokazywane w Qt DevDays i jak na SEE09 W listopadzie było wydanie Qt4.6 RC1. 1 grudnia 2009 wypuszczono już wersję finalną Qt4.6.

Następnym krokiem ma być rozwój bibliotek rozszerzających możliwości Qt4.6 o możliwości charakterystyczne dla urządzeń mobilnych Qt Mobility Project. Potrzebne jest zrobienie lepszego instalatora bibliotek Qt a także prace nad obsługą OpenGL ES. W przyszłości będzie można się spodziewać środowiska Qt Creator online z mowhi.com i jak wsparcia przy tworzeniu aplikacji za pomocą QML.

Pozostało jeszcze czekać na wydanie 2 książek "The Definitive Guide to Mobile Qt: Symbian Development Platform" autorstwa Ray Rischpater i Dan Zucker wydawnictwa Apress oraz "Qt for Symbian" autorów Frank H. P. Fitzek, Tommi Mikkonen, Tony Torp wydawnictwa John Wiley & Sons.

Brak komentarzy: