czwartek, 21 grudnia 2006

AJAX 2D - aplikacje graficzne online

Wygląda na to że do CMS-ów może dołączą się programy graficzne.
Dlaczego? Bo dzięki Adobe Flash 9 i jak WPF/E mamy narzędzia pozwalające na rysowanie wewnątrz przeglądarki. To tej pory takie możliwości były zastrzeżone dla apletów Java

Oto przykład: Robby Ingebretsen z IdentityMine w swoim blogu pokazał przykład takiej graficznej aplikacji w WPF/E. (Mała ale fajna z ołówkiem i gumką).

Programiści ActionScriptu postanowili pokazać że są lepsi i wypuścili edytor graficzny online (tj taki do edycji w miejscu) napisany w ActionScript 3. (Oczywiście że nie ma kodu źródłowego na razie, ale można się domyśleć że wykorzystali sporą część już istniejących bibliotek AS3).

Programiści DHTML/AJAX też nie próżnują. Wykorzystując to co jest dostępne w nowszych przeglądarkach VML, obsługę SVG. oraz znacznik canvas postanowili napisać bibliotekę łączącą możliwości graficzne przeglądarek Dojo gfx. Jedna z możliwości wykorzystania tej biblioteki jest możliwość generowania wykresów.


Z powodu dużego zainteresowania mediami tym co wypuścił Microsoft: platformę XNA i fakt, że WPF obsługuje trzeci wymiar w aplikacjach komputerowych, też ostatnio mobilizuje programistów ActionScriptu do przygotowywania bibliotek, które będzie można wykorzystać w aplikacjach Rich Internet Application. Silnik Flash Playera w starszych wersjach nie nadawał się do budowania efektywnych silników grafiki 3D. Teraz już jest na tyle wydajny ze z połączeniem obsługi grafiki rastrowej na poziomie pikseli sprawiło że programiści postanowili spróbować napisać nowe rozwiązania dla aplikacji RIA. Papervision3D to chyba najbardziej ambitne przedsięwzięcie np demo konika morskiego. O postępach nad rozwojem można śledzić na liście mailingowej i na blogu.
Jak zauważyłem ta biblioteka wykorzystuje już inną bibliotekę do animacji Fuse Kit.

Powyższy projekt to nic nowego bo były już prowadzone inicjatywy napisania i wykorzystania trzeciego wymiaru w ActionScript. Na przykład WireEngine3D (we3d)

Kolejna propozycja to CubicVR 360° André Michelle jest to pokaz możliwości jak można efektywnie wykorzystać możliwości graficzne do zrobienia panoramy sześciennej. Ten sam programista też interesuje się wykorzystaniem fizyki i ruchem w animacjach flashowych. Obecnie też pojawił się ciekawy silnik Fisix Engine do robienia akcji typu ragdoll. Refleksja moja jest taka, że silniki te będą zrozumiałe dla nielicznych programistów z racji tego że kod jest dość trudny do zrozumienia.

Czy w 2007 roku pojawia się CMSy z edycją grafiki i obsługą plików wideo - retuszem zdjęć oraz zarządzaniem filmikami?

Brak komentarzy: