czwartek, 28 grudnia 2006

Przegladarki WWW 3D dla internetu

Tytuł może jest trochę mylący. Wspomniałem o przeglądarkach VRML/X3D. Wiadomo że tworzenie stron opartych na VRML/X3D jest bardzo czasochłonne a nawigacja w takich światach jest dość skomplikowana dla przeciętnego użytkownika.

Inną koncepcją jest przeglądanie stron WWW tak jakby "na ścianach" jako teksturę przedstawiano stronę WWW. Pierwszy raz zetknąłem się z tym podejściem w MS Chromeffect.
Obecnie istnieje możliwość oglądania stron WWW w trzecim wymiarze.
Są 2 to produkty: B3 i SphereXplorer. B3 jest to przeglądarka oparta na Firefoxie. Jej dużym plusem jest to że jest darmowa oraz dostarcza narzędzia do tworzenia "wiosek" i awatarów dzięki którymi można porozmawiać przez czat i udostępnić swoje ulubione strony w postaci miasteczka z ulicami. Do nawigacji używa się planów i "taksówek". Mimo tego jest to mało znany produkt.
SphereXPlorer jest dość nowym produktem, posiadającym już wcześniej dobrą opinię dzięki dodaniu trójwymiarowego pulpitu.

Zadaję sobie pytanie czy jest potrzeba używania takich przeglądarek?
Myślę ze, że słaba stroną jest to, że przeglądarki nie dostarczają jakiegoś interfejsu dla komunikacji strony z taką przeglądarką za pomocą skryptów.

Brak komentarzy: