piątek, 8 grudnia 2006

Kurs XAML dla WPF/E po polsku

Zauważyłem, że wraz z pojawianiem się nowych technologii trzeba szybko pisać kursy, książki, artykuły, blogować o tym, wtedy pojawia się szansa bycia zauważonym w internecie jako geek i zwiększa się szansę na to, że technologia zostanie szybko przyjęta i zaakceptowana.

Jest pewien problem, który nazwałbym interdyscyplinarnością pomiędzy programistami a grafikami. Otóż graficy muszą korzystać z narzędzi dla programistów, aby osiągnąć to czego oczekują od nich klienci. Sugeruję zastosowanie nazwy "devinger" jako połączenie słów developer i designer. Developer przeważnie jest programistą a designer jest grafikiem. W przypadku pojawiania się technologii bogatego interfejsu użytkownika (RIA - Rich Internet Application) rola devingerów będzie rosła.

Microsoft już wprowadził wersje oprogramowania dla devingerów: Expression Web, Expression Design i Expression Blend beta.
Na czym polega unikalność tych narzędzi? Na tym tak jak w przypadku Builder Flex 2 z Flash 9. Grafik może narysować a programista może zaprogramować, devinger zajmie się tymi rzeczami dwoma rzeczami naraz.

Ponieważ jestem zwolennikiem że należy najpierw poznać składnie XAML dla WPF/E, a potem zajmować się narzędziami. Narzędzia IDE są dobre dla tych którzy znają dana technologię. Chociaż można robić aplikacje komputerowe nie znając języka programowania to jednak jest się ograniczony do aplikacji generującej kod. To ma sens jak trzeba zrobić prototyp aplikacji. Grafik może narysować świetną animację ale nie będzie rozumiał jak to działa od strony kodu. Devinger natomiast potrafi narysować coś interesującego, ale jego główną działka jest kod i potrafi go przerobić.

Dlatego zrozumienie możliwości jakie daje XAML dla WFP/E jest podstawą i kluczem do rozwijania się jako devingera. Dlatego myślę, że warto napisać taki kurs.

1 komentarz:

Aranea2 pisze...

To już chyba raczej deviGNER, a nie deviNGER.