poniedziałek, 8 stycznia 2007

Pluginy VRML / X3D

Od pewnego czasu testuję sporo światów 3D napisanych w VRML/X3D. Jak na komputerze mam kilka wtyczek to czasami uruchamia się nie ta przeglądarka VRML/X3D co powinna.
Pod Internet Explorerem rzadziej się to zdarza, niż pod Firefoxem. Internet Explorer bazuje na atrybucie classid znacznika OBJECT, a potem na rozszerzeniu. Natomiast Firefox bazuje na atrybucie type znacznika OBJECT/EMBED, a potem na rozszerzeniu.

Zasada instalacji jest taka że obsługę większości formatów VRML/X3D bierze na siebie ta wtyczka którą ostatnio się instalowało. Sugerowana kolejność instalacji: Octaga, Flux, BS Contact, Cortona. Przygotowałem bibliotekę JavaScript VRMLObject.js której zasadą jest osadzanie plików VRML/X3D tak aby można było oglądać pod określoną przeglądarką VRML. Oto demo. Przetestujcie sobie pod IE i Fx.

2 komentarze:

TurricaN pisze...

Tony Parisi - autor programów 3D takich jak eksperymentalny Labyrinth (VRML 1.0) i komercyjny WorldView (VRML 2.0) załączany przez Microsoft standardowo do Windows/Office 2000, wypuścił kolejny program - Flux Studio/Flux Player, który to program jest edytorem/przeglądarką plików VRML/X3D, darmowym do użytku domowego i akademickiego, ale płatnym do użytku komercyjnego. Darmową pełną wersję programu można ściągnąć ze strony producenta: http://www.mediamachines.com

CBM IBM pisze...

Flux Player i Flux Studio (działają w Windows Me/2000) w ostatecznych końcowych wersjach 2.1 są obecnie dostępne na nowej stronie: http://mediamachines.wordpress.com/flux-player-and-flux-studio/

Rozwój programu został całkowicie ukończony i nie będzie już nowych wersji.