środa, 3 stycznia 2007

A może jednak MPEG-4?

Zastanawiając się nad dalsza ewolucją technologii internetowych warto wspomnieć o standardzie MPEG-4. Od strony technicznej jest to odpowiednio przegotowany plik zawierający informacje o tym jak przetwarzać dane zawarte w nim.

Ponieważ VRML97 i jak X3D są standardami ISO więc można było dodać obsługę tych standardów w do MPEG-4.

Jak to wygląda dziś? Otóż standard MPEG-4 jest kojarzony z plikami mp4. W większości przypadków są to pliki video zakodowane według kodeków które są zaaprobowane przez MPEG-4 jako część specyfikacji MPEG-4 Audio (znane bardziej jako kodek AAC) czy MPEG-4 Video (znane jako MPEG-4 Part 2, albo MPEG-4 Part 10 czyli H.262).

Ale to nie koniec możliwości MPEG-4. Do MPEG-4 przewidziano też obsługę opisu prezentacji danych zarówno treści, multimediów oraz światów i modeli 3D.

W praktyce to polega na tym ze kod prezentacji pisze się w języku wyższego poziomu pod nazwą kodową B4 i następnie to się kompiluje do postaci zgodnej ze standardem o nazwie XMT natomiast grafikę i dane binarne konwertuje do postaci BIFS.

BIFS to skrót od Binary Information Format for Scene, jest to binarny format w jakim zapisywane są informacje w pliku mp4 (mp4 to coś jak spakowany plik zawierający informacje) Do opisu danych używa się formatu XMT (Extensible MPEG-4 Textual format), który opiera się na XML. Oznacza to że do tego formatu można wstawiać dane typu Layer2D, SVG, SMIL, X3D.


IBM zrobił aplet JAVA który miał odtwarzać pliki XMT-0 zapisane jako mp4x.
więcej można zobaczyć na tej stronie

Jeden z współtwórców standardu MPEG-4 firma ENST opublikowała przeglądarkę Osmo-4, która ma otwarty kod źródłowy. Na podstawie tego rozwinął się GPAC to pakiet narzędzi do odtwarzania danych MPEG-4 i MP4Box jako narzędzie do tworzenia danych MPEG-4.
Jest to jedno z najbardziej zaawansowanych technologii multimedialnych z jakimi zetknąłem się. Najbardziej mnie zaskoczyło to że jest wtyczka do przeglądarek internetowych. Ponieważ z powodów licencyjnych nie można umieszczać plików binarnych do GPAC więc znaleźli się tacy co zrobili wersje binarne tych programów. Skompilowaną wersję na Windows można ściągnać od Celtic Druida Są to MP4MenuGui
MP4BoxGUI czy samo MP4Yoolkit

Z innych odtwarzaczy plików mp4 można zaliczyć BS Contact MPEG-4 a dema można obejrzeć na tej stronie Kolejny przykład to wykorzystanie MAXPEG Playera
i jego przykłady wysokiej jakości filmów i jak interaktywności

Do MPEG-4 playerów można też zaliczyć Dicas Mpegable (do ściagniecia stąd) i Envivio Player
oraz Philips WebCine Player

Brak komentarzy: