czwartek, 29 marca 2007

Flex 2 dla programistów JAVA

Ostatnio zainteresował mnie Flash Remoting. Więc poznaję możliwości jakie ma do zaoferowania Flex Data Services. Jak zauważyłem jest to dość poważne narzędzie dla programistów aplikacji serwerowych w Javie. Wzrost zainteresowania platformą aplikacji serwerowych Javy zależy od dobrej oferty hostingowej pozwalając programistom Javy przedstawiać rozwiązania po stronie serwera swoim klientom. Obserwuję też, że doświadczeni programiści PHP przechodzą na programowanie aplikacji serwerowych w Javie. Coś w tym jest, że programiści Javy mają większy prestiż niż ci od PHP.

Programiści aplikacji serwerowych Java EE bardzo ostrożnie patrzą na możliwości jakie daje do zaoferowania im możliwości programowania graficznego interfejsu użytkownika w Flex 2. Adobe stara się o integrację swoich produktów z serwerami aplikacji Java EE. Do swoich produktów dołącza swój serwer aplikacji JRun, tak więc programiści mogą tworzyć aplikacje serwerowe w oparciu o ten serwer. Flex Data Services jest konternerem dla tych aplikacji. Christophe Coenraets przygotował paczkę Flex TestDrive Server umożliwiajac programistom wykorzystanie Tomcat 5.5 , FDS 2.0.1, JOTM (JTA implementation), ActiveMQ (JMS implementation), Spring 2, Hibernate 3.2, HSQLDB 1.8. wraz z przykładami Ten programista też napisał artykuł o używaniu Springa 2 z Flex 2

Programiści z FarataSystems napisali kiedyś artykuł jak może wyglądać współpraca Flex 2 z aplikacjami serwerowymi na przykładzie wykorzystania POJO. Obecnie wydali książkę Rich Internet Application with Adobe Flex & JAVA Ta książka powinna być w ręku każdego programisty aplikacji serwerowych, który chce tworzyć aplikacje RIA. Ostatnio coraz większą uwagę na integrację technologii Flex z aplikacjami serwerowymi Java EE zwraca Bruce Eckel w swoim artykule. O wykorzystaniu JBoss można przeczytać po włosku instalacja, tworzenie EJB3, o integracji z EJB3. Można też stworzyc chata z wykorzystaniem JMS, albo z wykorzystaniem Flash Media Server. Tez można zapoznać się jak zrobić krok po kroku aplikacje do zarządzania kontaktami wykorzystującą FDS, Hibernate i MySQL.

Zaskoczyło mnie to że dzięki serializacji AMF3 można dokonywać przesyłania bardzo dużych danych w szybki sposób. Jak zapozna się dobrze z możliwościami Flex Data Services w wersji Express, to można potem wykorzystać możliwości jakie dają inne rozwiązania. Serializatorów AMF3 (Flash Remoting) współpracujących z aplikacjami serwerowymi Java EE jest kilka. Najdojrzalszy jest WebORB 2.0 for Java. Opensourcowym rozwiązaniem jest Granite Data Services. Red5 jest raczej jako zamiennikiem Flash Media Server 2, ale też można go spróbować wykorzystać ponieważ obsługuje AMF3. Warto przejrzeć szkolenie video z obsługi tej aplikacji. Dla tych których interesuje dobre wsparcie technologiczne proponowałbym zapoznać się z Wowza Media Server Dla kogoś kto lubi eksperymentować z Flash Remoting na koniec może wybrać sobie zabawkę dla odważnych Seasar (po japońsku). Dla lubiących ekstremalne wrażenia proponuję przestudiować kod deserializatora AMF3.

3 komentarze:

bartek pisze...

Nie można już mówić/pisać "J2EE". Poprawną formą jest teraz "Java EE" :)

> Programiści JAVA bardzo przychylnie
> patrzą na możliwości...
Nie do końca. Nadal dość powszechne jest przekonanie, że "zwykłe" web-aplikacje to jedyne dobre wyjście, a jeśli już coś urozmaicać to przy pomocy AJAX-a (i też nie za dużo :)

Anonimowy pisze...

Hello,

This is a very good article.


Suchmaschineneintrag
Besuchertausch
Newsletterwerbung an über 82.000 User
Versicherungsvergleich
Handyshop
Handy-Angebote

djmarten pisze...

yes! This is a very good.

thx

gruß dj