niedziela, 11 marca 2007

Mind Mapping i WebOS

Od pewnego czasu obserwuję pojawienie się nowych aplikacji internetowych, które chcą zmieniać wizerunek internetu jako narzędzi graficznych.
Mamy ostatnio 2 serwisy internetowe, które moim zdaniem staną się bardzo popularne. MindMeister i Mindomo. Są to serwisy internetowe, które pozwalają na stosowanie "map myśli". Mapy myśli to ciekawa technika notowania myśli, mająca coraz większą popularność. Mnie natomiast zaintrygowało to, że do dużych aplikacji internetowych lepiej używać technologii Flash niż opierać na technologiach DHTML (AJAX). Myślę, że Web 2.0 wyewoluuje w kierunku Web.2.0 +. Wyznacznikiem wtedy może być możliwość zastosowania operacji graficznych (i audiowizualnych) w panelach administracyjnych. Myślę także, że nowy interfejs użytkownika a szczególnie zastosowanie "ribbons" z Office 2007 będzie przykładem budowania nowych narzędzi nawigacyjnych na serwisach internetowych.
WebOS to koncepcja żeby osadzić kilka najczęściej używanych narzędzi w systemie operacyjnym przez użytkowników w interfejsie internetowym.
Mnie zainteresowały DesktopTwo i G.ho.st oraz Goowy a także Famster. One opierają sie na interfejsie we Flashu. Czyżby kończy sie era AJAX ?

Kolejne serwisy Web.2.0 wykorzystujace Flasha/Flexa
Netvibes.com, Wallop, Yourminis, Pageflakes

2 komentarze:

Piotr Peszko pisze...

Nie wróżyłbym tak źle AJAX-owi, ale może faktycznie przyszłość stoi przed RIA bazującymi na Flashu.
Dołożyć bym ty jeszcze chciał gliffy.com
Sam często z niego korzystam.

lockoom pisze...

Jak się obracasz w jakimś środowiku to potem wydaje ci się, że wszyscy w nim są ;) Ja całkiem niedawno oglądałem podbne cudeńko napisane w Google Web Toolkit, czyli de facto AJAXowe. Jak znajdę linka do podrzucę.
BTW: Ja bym raczej powiedział, że wraz z popularyzacją AJAXa, SVG, pojawiania się takich toolkitów jak GWT, nowych elementów HTML5 <canvas> i <video> w przyszłości, to raczej Flash staje się "passe".
Ale prawda pewnie jak zwykle leży po środku. I dlatego wszystkim przeszkadza ;)