środa, 14 marca 2007

Layout GUI typu "książka" vs "gazeta"

Koncepcja nowego layoutu GUI dla aplikacji internetowych (RIA) jest bardzo interesująca właśnie w kontekście rywalizacji Adobe z Microsoftem. Otóż powstało już kilka aplikacji których cechą jest to że prezentują trochę inne podejście do interfejsu użytkownika. Mianowicie treść jest przedstawiona w układzie gazetowym (szpaltowym). Twórcą takiego typu aplikacji internetowych jest firma Indentity Mine. Ciekawe informacje o tworzeniu tego typu aplikacji można przeczytać w blogu Scotta Guthrie

Główna cecha to zastosowanie "swobodnego przepływu layoutu dokumentu" pozwalająca na dynamiczne stronicowanie wobec wyboru rozmiaru skalowania zawartości. Zastosowanie do typografii technologii ClearType i OpenType sprawia, że czytelność zawartości jest o wiele lepsza bo przyjemniej mi się czyta. Pewnym "nie zauważonym" (bo ograniczonym tylko do IE i .NET3) jest zastosowanie uproszczonego XAML (ang. loose XAML) jako języka to prezentacji zawartości tekstowej w sposób szpaltowy. (przykład to artykuł o czekoladzie, woodgrove). Dla zainteresowanych stosowaniem uproszczonego XAML odsyłam do bloga Chaarlesa Petzolda i jego książki Applications = Code + Markup .

Adobe po cichu "rozwija" Adobe Digital Editions jako inny model tworzenia tego typu aplikacji. Wymaga odpowiedniego przygotowania zawartości i wysłania tego na serwer. Można definiować w jakim układzie maja być przedstawiona zawartość dzięki XSLT Format. Zaletą jest to, że użytkownik raz załaduje zawartość może wielokrotnie ją przeglądać offline. Tak naprawdę Adobe będzie zarabiało na licencjach na serwerze Adobe Content Server (ACS) DRM bazującym na Adobe LiveCycle do zarządzania zawartością dla takiej aplikacji

Wracając do layoutu interfejsu graficznego użytkownika mamy też nową propozycję: układ "książkowy". Idea (ang. book flip) takiego rozwiązanie nie jest nowa. Od dłuższego czasu takie rzeczy robiono we Flashu. Takim przykładem jest aplikacja WPF dla British Library do przeglądania manuskryptów. Dzięki WPF/E można już też robić taki layout. Oto przykład z Channel9. Programiści ActionScript 3 uważają, że też potrafią coś takiego zrobić, bo Ely opublikował nowy komponent FlexBook i jego kod żródłowy.
Uważam, że taki układ przyjmie się jak ustali się jego użyteczność. Jest wręcz wygodny dla małych i średnich serwisów internetowych. Ważnym czynnikiem mogłoby być wykreowanie mody na stosowanie takiego interfejsu graficznego tak jak było to w przypadku Lightboxa.

2 komentarze:

inou pisze...

Interfejs typu książkowy Michał to nic nowego - pierwsze tego typu rozwiązanie we Flashu zaproponował Erik Natzke dawno temu, mi samemu zdarzyło się napisać taki komponent w AS2 na potrzeby prezentacji, gdy jeszcze pracowałem w K2 (3 lata temu?), pamiętam że Flash 2004MX dopiero wchodził na rynek.
Wracając do samego interfejsu - przewracanie kartek to pewien bajer który może się niektórym podobać, ale z punktu widzenia prezentacji dokumentu sprawa jest beznadziejna. Za dużo klikania, przeciągania myszką i innych tego typu operacji. Ludzie wolą prostotę. :)

Piotr Peszko pisze...

Wiem, ze sie czepiam ale co znaczy :
Interfejs GUI (Graphic User Interface) ?? Interfejs Graficznego Interfejsu Uzytkownika, to cos w stylu windowsowej SIECI WEB