środa, 18 kwietnia 2007

Nowy numer Web Developer’s & Designer’s Journal.

Nowy numer czasopisma Web Developer’s & Designer’s Journal został wydany. W nim można poczytać kilka ciekawych artykułów.

Andrew Trice napisał artykuł "Binary Data, ColdFusion & Flex. Sending BitmapData to a server and saving it as a JPG file". Jest analiza tego jak można przesyłać dane graficzne na serwer prosto z pliku SWF. Wymaga to zastosowania klasy JPGEncoder class Zaletą wykorzystania tej biblioteki jest to że nie wymaga operacji konwertującej po stronie serwera. Kwestą do rozwiązania w jest jaki sposób prześlemy te dane. Najszybszy sposób to wykorzystanie serializacji AMF3. Kolejny sposób to wykorzystanie Web Services (dane przesyłane w ten sposób muszą być zakodowane do postaci Base-64 po stronie klienta). Zaletą tego rozwiązania jest to że można wykorzystać różne technologie po stronie serwera do zapisu tych danych.
W ostateczności można wykorzystać sam protokół HTTP z metodą POST. Do prostych zastosowań w pewności wystarczy. Zawsze można ten artykuł przeczytać i przerobić go tak aby wykorzystywał ulubioną programiście technologię po stronie serwera. Kody źródłowe są do ściągnięcia stąd a kod aplikacji można zobaczyć online


Artykuł "Simplifying AJAX with the Spry Framework Delivering great experiences" został napisany przez Paula Gubbay. Jest to przewodnik po frameworku Spry. Jest dość ciekawym frameworkiem gdzie informacje głownie są obsługiwane przez format XML wraz JavaScriptową implementacją Xpath. Zarzadzanie danymi odbywa się na poziomie odpowiednich atrybutów w znacznikach kodu XHTML sprawiając że kod XHTMLa strony staje się szablonem.
Duzą wagę poświęcono Widgetom czyli kontrolkom UI obsługiwanych przez AJAX. Spry zawiera też bibliotekę efektów. Jako całość jest dość ciekawym rozwiązaniem, można powiedzieć, że bardziej nadaje sie do wykorzystania w przyszłości do stworzenia edytorów graficznych do obsługi AJAXa nie wymagając od twórcy klepania kodu.

Najciekawsze są artykuły poświęcone Adobe Flex 2. Pierwszy z nich to: "Flex 2 Metadata Tags Telling the compiler how to compile". Autorem jest Rich Tretola. Metadane pełną ważna rolę w kodzie MXML informujac o tym jak dane mają być traktowane. Oficjalnie tych metadanych jest ze 12. Na przykład metadana [Bindable] służy do powiązania danych z kontrolkami UI . Natomiast [Embed] do osadzania obiektów takich jak grafika czy media w pliku SWF. Ciekawe dlaczego nie napisał jak można obsłużyć własne metadane z poziomu Action Script 3.

Drugi artykuł to: "Video Rock ’n Roll with Flex 2 Streaming videos " Autorem tego jest Michael Givens. Jest to krótki artykuł pokazujący jak można zrobić klienta dla Flash Media Server
(wykorzystując pliki flv z YouTube) . Przykład można obejrzeć tu, a kod źródłowy tutaj.

2 komentarze:

Biby Cletus pisze...

Nice post, its a really cool blog that you have here, keep up the good work, will be back.

Warm Regards

Biby Cletus - Blog

Biby Cletus pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.