piątek, 20 kwietnia 2007

Guasax Flex Framework

Zastanawiam się, czy już pogodzić się z tym że jak w przypadku PHP czy J EE powstają nowe frameworki. Teraz chyba programistów w ActionScript 3 ogarnie moda na pisanie własnych frameworków. Jest wynik poszukiwań nad rozwiązaniami z architektury projektów informatycznych. Cairgorm 2.0.1 jest frameworkiem proponowanym przez Adobe. Ale nie wszystkim to rozwiązanie przypada do gustu , szczególnie programistom J EE. Są oni przyzwyczajeni do architektury na przykład Struts 2. Grupa programistów postanowiła zrobić framework architektury w AS3 dla programistów J EE - Guasax Flex Framework. Warto zapoznać się z ich wprowadzeniem w języku hiszpanskim i kodem źródłowym na google code.

Wychodzi na to jedna rzecz, że gdy jakiś projekt jest pisany w jakimś frameworku to w pewnym sensie "uzależnia" firmę i klienta od tego frameworka. To powoduje, że wymusza na programistach firmy znajomość danego frameworka. Problematyczne staje się zatrudnianie nowych programistów w takiej firmie. Dlaczego? Bo wymusza na nowych programistach ciągłą edukację bez wielkiej gwarancji że tego sie nauczą. Wydaje mi sie że stosowanie frameworków ułatwia pracę doświadczonym programistom ale nie tym którzy rozpoczynają pracę. Obecnie można rozróżnić na frameworki GUI (np: AsWing czy Papervision3d) czy architektury takich jak (Cairngom 2, ARP3, Riawave, czy powyższy Guasax). Pisanie własnego frameworka przez programistę jest zbyt ryzykowne dla firmy i dla klienta to z prozaicznego powodu: nie ma kto "przejąć" opiekę nad tym kodem.

Na dzień dzisiejszy uważam, że warto poznawać Cairngorna 2 (bo jest szeroko znany), ale też śledzić jak będzie rozwijał się Gausax (bo jest najbardziej zaawansowany w rozwoju). Na horyzoncie widać już konkurencję w postaci OpenLaszlo i jak HaXe bo na ich podstawie też można stworzyć duże projekty RIA (może programiści stworzą jakiś odpowiednik Ruby on Rails czy Symfony w tych technologiach). Czy polscy programiści Action Scriptu używają frameworków własnych czy wykorzystują już powyższe frameworki?

2 komentarze:

Mali pisze...

Dlaczego "juz pogodzic sie"? O popularnosci i "sile" jezyka swiadcza rowniez (a dla niektorych moze przede wszystkim) jego biblioteki.
Patrzac na łebdwazero i miriady bibliotek JS, nie widze w tym nic zlego. Zakldajac, ze frejmłork jest napisany dobrze i nie ma dziur/bugow. Vide ostatnie zgrzyty z dziurami w 10 najpopularniejszych bibliotekach AJAX.

Moim zdaniem lepiej uzywac jakiegos duzego, supportowanego kodu, nizli pisac w nadmiarze swoj. Duplikujemy prace i skazujemy sie sami na wlasnoreczne szukanie bledow. Przy OS-owym kodzie czasem zrobi to ktos za nas, a czasem i my przysluzymy sie reszcie.

Zreszta nie mozna zapominac o aktualnie najblizszym kazdemu z nas frameworku: tym z Flexa.

Can I pisze...

ja swoją pierwszą aplikację piszę w Cairngormie

trochę dziwi mnie to, co napisałeś o programistach J EE, bo przecież ekipa z iteration two ( twórcy Cairngorma ) mają na swoim koncie właśnie integrację J EE z Flexem

zgadzam się z maili - wielość frameworków jest raczej dobrodziejstwem niż czymś, czego powinniśmy się obawiać, bo doświadczony developer szybko sobie wiedzę przyswaja, tym bardziej, że wiele rozwiązań jest podobnych, w czym nie ma nic dziwnego, jako, że są one odpowiedzią na powtarzające się problemy, napisaną przy użyciu wzorców projektowych, które wszyscy znają