sobota, 14 lipca 2007

Drag and Drop w formularzach MXML

Cechą aplikacji AJAX jest też możliwość przemieszczania formatek przez użytkownika. Wystarczy zobaczyć jak działa iGoogle czy Netvibes. Głowna ich cechą jest to, że pozwalają użytkownikowi decydować o układzie i wyglądzie serwisu czyli dokonywać personalizacji. Przesuń i upuść formatkę jest jednym z najciekawszych mechanizmów do zarządzania wyglądem serwisu. Sprawia wrażenie, że strona serwisu internetowego wygląda jak pulpit.

Czy można zaimplementować coś takiego w aplikacjach wykorzystujących formularze MXML ? Otóż w w Adobe Flex 2 zaimplementowano możliwość wykorzystywania mechanizmu Drag and Drop na formatkach bazujących na listach (Tree, List, DataGrid) Warto przeczytać wprowadzenie do tego mechanizmu z dokumentacji Adobe Flex (w pliku PDF i związane z tym kody źródłowe). Można zobaczyć też ciekawy przykład wykorzystania tego mechanizmu w tworzeniu własnych komponentów. Na bazie tego Wietse Veenstra zrobił komponent Flex SuperPanel

To tej pory układ stron internetowych przypominający pulpit czy ekran tabletu nie był zbyt popularny. Do jego zalet można zaliczyć łatwość nawigacji. To użytkownik może zadecydować co chce w danej chwili przeczytać i w jaki sposób. Oddanie użytkownikowi władzy nad tym jak ma wyglądać strona jakiegoś serwisu internetowego można powiedzieć że jest częścią tego co nazywamy modą na Web 2.0 Dzięki formularzom MXML graficy, designerzy, developerzy oraz programiści mają ułatwione zadanie.

Brak komentarzy: