poniedziałek, 9 lipca 2007

Formularze MXML i arkusze styli CSS

W Adobe Flex 2.0.1 jest możliwość tworzenia dynamicznych CSS dla formularzy MXML. Może to jest jeszcze do zrealizowania w formularzach typu AJAX więc dynamiczne zmienianie wyglądu strony czy rozmiaru czcionek (czy nawet typografii za pomocą sFIR). To co daje przewagę formularzom MXML nad formularzami AJAX jest możliwość tworzenia dynamicznych szablonów zawartych w jednym pliku .swf. Taki plik może zawierać wszystko - od plików grafiki, plików czcionek czy opisu jak mają wyglądać komponenty MXML. Właśnie wpływanie na wygląd komponentu jest tym co może wyróżniać wizualnie od klasycznych formularzy HTML np: pole tekstowe z zaokrąglonymi narożnikami, modyfikację wyglądu przycisków.

Firma Adobe przygotowała wizualne narzędzie Flex Style Explorer które pozwala na przygotowanie plików CSS do szablonów Flexa. Juan Sanchez stworzył serwis scalemine poświęcony tworzeniu szablonów dla aplikacji RIA tworzonych w Adobe Flex 2. Napisał też aplikację ThemeSwaper (kod źródłowy) dzięki której możemy zauważyć jak zmienia się wygląd aplikacji w przypadku zastosowania szablonów. Style do szablonów możemy tworzyć poprzez dodanie odpowiedniego pliku CSS zawierającego opis i plików graficznych albo poprzez użycie komponentu szablonu, bądź zaprogramowanie w ActionScripcie. W dokumentacji Adobe można przeczytać o stosowaniu styli do komponentów MXML, o wykorzystaniu zewnętrznych plików arkuszy styli CSS, a także o stosowaniu grafiki do zmiany wyglądu. Pliki szablonów tak naprawdę są plikami komponentów SWC (o tworzeniu takich komponentów można przeczytać w tym miejscu). Największe możliwości daje tworzenie szablonów programując je w ActionSctipcie 3. O tym można przeczytać w dokumentacji.

Warto przeczytać artykuł Teda Patricka o wykorzystaniu "runtime CSS", czy artykuł Tariq Ahmeda o modyfikacjach wyglądu interfejsu aplikacji - szablony, style i skórki, oraz artykuł Kevina Hoyta o programowaniu skórek do zmiany wyglądu aplikacji.

Czy naprawdę potrzeba aż takiego rozgraniczenia pomiędzy pracą grafika a CSS developerem?
To co jest zastosowane w arkuszach styli dla formularzy MXML wykracza już daleko poza to co ma do zaoferowania klasyczny CSS. Można powiedzieć, że w przypadku formularzy MXML CSS developer w większym stopniu staje się się programistą (devignerem) niż projektantem layoutu (designerem) .

Brak komentarzy: