sobota, 7 lipca 2007

Vista - Adobe Flash Player

Zauważyłem, że sporo ludzi ma problemy z zainstalowaniem Adobe Flash Playera pod Vistą, co przejawia się w sporej ilości zapytań, które są kierowane pod mój blog.

Sporo informacji o tym zawiera notatka Microsoftu Druga sprawa to po zainstalowaniu wtyczki ActiveX Flash Player 9 pod Internet Explorera 7 trzeba najlepiej zrestartować komputer, bo różne inne programy mogą używać w tym samym wtyczki np: GG czy Firefox. Po zrestartowaniu lepiej nie łączyć się z internetem tylko od razu przejść pod folder C:\Windows\System32\Macromed\Flash\ (natomiast w Vista 64-bit C:\Windows\SysWOW64\Macromed\Flash\) to jest następnie klikamy prawym klikiem w plik o nazwie FlashUtil9?.exe (gdzie pod znakiem ? może być różna literka od a do h) menu podręcznego wybieramy Uruchom jako Administrator. Kiedy pojawi sie monit UAC to wybieramy Kontynuuj i wtedy pojawi się instalator Flash Playera. Może sie zdarzyć że instalator zażąda połączenia z internetem aby zainstalować uaktualnienia. Wtedy można połączyć się w tym celu z internetem.

Nie posiadam jeszcze Windows Visty, więc proszę o poprawki jak i co można w tym opisie wyjaśnić ludziom.

PS: Najpierw trzeba ściągnąć kontrolkę ActiveX i plugin FlashPlayera oraz deinstalator FlashPlayera. Najpierw trzeba użyć deinstalatora FlashPlayera (najlepeiej z konta administratora) z pliku wsadowego z poleceniem uninstall_flash_player.exe /clean
A następnie instalować tą kontrolkę i jak wtyczkę.

PS: Wychodząc naprzeciw problemom z instalacją Flash Playera Adobe opublikowało przewodnik po instalacji Flash Playerów dla administratorów.

PS: Adobe wydało 2 notatki na ten temat. W pierwszej notatce opisuje, że problemy z instalacją Flash Playera wynikają z niemożnością dokonania wpisów w rejestrze Windows. W drugiej notatce w którym pisze jak obejść problemy związane z restrykcyjnymi ustawieniami zapisu rejestru pod Windowsami dzięki SubInACL.

PS. Przypuszczam, że w systemie Windows Vista 64 bitowym i Windows XP 64-bit, aby Flash Player działał poprawnie trzeba zainstalować pod wersją Internet Explorera 32-bit (czy jakąkolwiek inna przeglądarką 32-bitową) i przy wyłączonej kontroli konta użytkownika.

5 komentarzy:

adrian pisze...

pomimo tych porad zainstalowany flash nie działał a przeglądarka nadal chciała by zainstalować wtyczke flash playera. jest jeszcze jakis sposób- jesli tak to bardzo prosze o przesłanie go na meila:adrianskowronek@o2.pl

Michał Małaj pisze...

Trzeba ustawić w rejestrze Visty za pomocą programu Regedit na koncie administratora ustawienia rejestru aby wszyscy użytkownicy mieli uprawnienia odczytywania i zmian do kluczy w rejestrze HKEY_CLASSES_ROOT\ShockwaveFlash.ShockwaveFlash
HKEY_CLASSES_ROOT\ShockwaveFlash.ShockwaveFlash.x

Też można uruchomić plik cmd.exe z uprawnieniami Administratora ( wybrać pliku prawym przyciskiem "Uruchom jako administrator" ) i dokonać przerejestrowanie bibliotek .DLL z IE 7 za pomocą tego skryptu http://sivabala76.googlepages.com/IE7dll.bat

pgronto pisze...

Witam!
Ja znalazłem takie rozwiązanie - wystarczyło wyłączyć funkcję kontroli konta użytkownika w panelu sterowania w ustawieniach kont użytkowników. Później przez firefoxa po prostu zainstalowałem.
Pozdr!

bigman pisze...

Opisany sposob w piewszym PS (deinstalacja, instalacja AX, instalacja Pluginu) dziala swietnie! Dwa miesiace sie z tym meczylem zanim znalazlem rozwiazanie. Dziekuje!

sniper0 pisze...

dzieki PGRONTO twój sposób działa wystarczyło wyłaczyc funkcje kontroli funkcji uzytkownika