środa, 16 stycznia 2008

Cicha herbaciarnia

Dzień zapowiadał sie na słoneczny. Michał wysłał SMS do Dusi: "Zapraszam do herbaciarni". Dusia odpisała: "Dziękuję. Świetny pomysł". Michał czekał w herbaciarni na Dusię przy zarezerwowanym stoliku. Przeglądał Google Readers w komórce. Nagle usłyszał otwierane drzwi. Weszła Dusia. Ich spojrzenia sprawiły uśmiech na ich twarzach. Michał zdjął jej czarne palto i powiesił na wieszaku. Podał jej rękę i skłonił się całując jej dłoń. Ona siadła do stolika. Michał spoglądał na jej szyję z pięknymi koralowymi koralami. Biała koszula uwidaczniała jej piersi. Na ramionach miała czarny żakiet. Przyszła kelnerka i spytała sie jaką podać herbatę. Dusia zaczęła przeglądać menu, Michał powiedział
-- Dusia wybierzmy sobie jakaś herbatę której jeszcze nie piliśmy.
-- Dobry pomysł. Jaką proponujesz?
-- Herbatę ulung 乌龙茶. (czyta się lóng chá)
--- A co to takiego?
--- Herbata z pełnych sfermentowanych liści herbacianych.- ze znawstwem odrzekł
Kelnerka odeszła z zamówieniem. Dusia patrzyła na Michała z satysfakcją
-- Czyżbyś znał chiński Michale? - spytała się zaskoczona
-- Interesuję się sinologią Dusiu , wiec mam wiedzę o języku chińskim.
--- To powiedz mi coś po chińsku
--- 我爱你 (czyta się: ài )
--- Ładnie brzmi. A co to oznacza?
--- Ja kocham Cię -- odpowiedział zalotnie
Dusia zaśmiała się
--- Ja też - odrzekła
Zapadła cisza. Michał położył swoja dłoń na jej dłoni. Dusia położyła drugą dłoń na jego dłoni a Michał następną. Tak patrzyli na siebie w oczy.
Przyszła kelnerka i przyniosła im herbatę w filiżankach.
-- Podobno miałeś być na konferencji w Warszawie Michale.
-- Owszem, ale w pracy miałem do testowania sklep internetowy wiec bardziej wolałem zająć sie tym.
-- A o czym to miała być za konferencja?
-- Technologiom internetowym firmy Adobe, o których między innymi piszę swój blog. Co raz więcej ludzi się tym interesuje więc często czytają mojego bloga.
-- Ale nie pojechałeś jednak.
--- Nie przejmuj się Dusia, najważniejsze jest to, że są ludzie którzy mają wizję co chcą robić z daną technologią i jak chcą ją popularyzować.
--- Możesz mi to wyjaśnić.?
--- Nie jest problemem wymyślić jakiś język programowania czy technologię. Adobe wymyśliło i wprowadziło nowe technologie takie jak Flex 3, Adobe Integrated Runtime czy nowsze wersje Flash Playera i sporo pomniejszych inicjatyw. Najważniejsze jest to, żeby ludzie ją znali i używali. To tego potrzebny jest dobry marketing. Dobry marketing w przypadku programistów czy zaawansowanych użytkowników polega na tym, że dostarcza się dobrą dokumentację i sporo artykułów o tym jak używać danej technologii i jakie problemy ona rozwiązuje. Bardzo duży wpływ na popularyzację technologii mają blogi. A ponieważ jest duża konkurencja w tym rynku to zawsze dąży się do popularyzacji technologii na rynkach lokalnych. Inaczej pisząc trzeba dotrzeć z informacja o tych technologiach w jeżyku którego używają zaawansowani użytkownicy. i programiści. Dlatego ważne są inicjatywy takie jak Adobe Tour, gdzie pracownicy firmy Adobe jeżdżą po świecie i opowiadają o tych technologiach firmy Adobe dla internetu.
--- Ale wspominałeś mi o konkurencji. Co to za konkurencja?
--- Dusia duze i małe firmy zawsze starają się o to żeby ich produkt był używany. Ale jak przekonać ich? Prezentując swoje produkty na tle konkurencji.
Na przykład firma Microsoft konkuruje z firmą Adobe na polu technologii z bogatym interfejsem użytkownika. Ale są też takie firmy które chcą dostarczyć produkty pozwalajace wykorzystać potencjał technologii internetowych firmy Adobe dostarczając innych narzędzi. Tymi przykładem są platforma Neko wraz z nowym językiem programowania HaXe czy technologia OpenLaszlo.
--- A co ty Michale chciałeś powiedzieć na tej konferencji?
--- Że warto robić razem serwis dla kogoś po polsku, kto chciałby poznać i nauczyć się tych technologii internetowych firmy Adobe. Tym miejscem będzie serwis FlexTech.pl W tym serwisie głownie będę koncentrował się takim kursie tej technologii Adobe Flex i AIR oraz zamieszczał informacje ze świata dotyczące tych technologii. Moja wizja serwisu skłąda sie za następujących działów: "Newsy" będą zawierać nowości ze świata RIA czyli technologii z bogatym interfejsem użytkownika, głownie to maja być 3 - 4 zdaniowe informacje o jakmś tam wydarzeniu. "Biblioteka" będzie zawierała biblioteki w języku programowania ActionScript 3 oraz ciekawe przykłady z kodem źródłowym Adobe Flex 2/3 oraz AIR. "Kurs" miałby opierać się na tłumaczeniu materiałów z Getting Started Flex 3 and AIR. "Społeczność" to mają być wizytówki ludzi w Polsce zainteresowanych tymi technologiami oraz "Biznes" zawierający wizytówki firm (agencji reklamowych i ich klientów) którzy korzystają z tych technologii
--- Ambitne przedsięwzięcie. Jestem dumna z tego i zawsze Cię będę wspierać - powiedziała wzruszona
Michał zauważył łzy z radości w jej oczach....

Brak komentarzy: