wtorek, 22 stycznia 2008

Deszczowy dzień

Michał wrócił z pracy z mokrą różą. Dusia jak zwykle siedziała na fotelu i czytała swoje książki o feng-shui. Michał usiadł u jej stóp. Dusia pogłaskała po głowie.
--- Pewnie jesteś głodny? --- spytała się z troską
--- Owszem trochę, wolę tym razem napić się herbaty z cytryną.
Dusia popatrzyła się na Michała, wyglądał przygnębiająco. Domyśliła się, że go boli głowa. Nachyliła się nad nim i pocałowała go w czoło. Michał poczuł jej oddech. Wstał. Razem poszli do kuchni. Dusia naparzyła herbaty, a Michał pokroił cytrynę. Z dużymi kubkami gorącej herbaty siedli przy stole.
--- Zawsze mnie imponujesz Michale. A co dzisiaj było w pracy?
--- Rozmowa podsumowująca rok. Właściwie nabrałem dystansu do pracy. Ważne, że staram się robić dobrze, chociaż czasami zdarzają się odstępstwa.
--- Cieszę się Michale. A jakie są wnioski z rozmowy?
--- Że będę starał się rozwijać swoją rolę jako konsultant i ewangelizator technologii firmy Adobe. A w firmie dalej będę testerem, bo też robię dobrze.
--- A z czego widzisz swoją rolę konsultanta?
--- Dusiu, otóż myślę, że firmie Adobe najlepiej wyjdzie współpraca z integratorami wielkich systemów informatycznych w dużych korporacjach i w administracji publicznej.
Michał zamyślił się, patrzył się na jej warkocz, którym Dusia bawiła się. Napił się herbaty.
--- Coś się stało? --- przerwała ciszę.
--- Nic, myślałem o procesach biznesowych w firmach, a także o procesach decyzyjnych w administracji. Cały klucz do sukcesu firmy Adobe może być w dostarczeniu narzędzi dla obsługi procesów biznesowych w firmach i jak do obsługi działalności administracji publicznej. konkurencja jest na tym rynku jest duża, ale Adobe ma asa w rękawie.
--- Co to takiego ? - spytała się zaciekawiona
--- Integracja narzędzi wspomagających modelowanie tych procesów z aplikacjami obsługującymi elektroniczny obieg dokumentacji. Dusiu wyobraź sobie że trzeba przesyłać podpisane podpisem elektronicznym faktury do klientów. W jakim formacie wysłać fakturę? Najlepiej wygenerować PDF z podpisem elektronicznym firmy. Taki dokument może zostać odczytany przez klienta w programie Adobe Reader. Albo pomyśl sobie o wielkim systemie finansowym, gdzie bez przerwy zmieniają sie reguły, bo politycy zawsze coś tam zmieniają w przepisach. Potrzebny jest taki system informatyczny w którym bardzo szybko dostosuje się do tych reguł. Cała rzecz jest w tym, że jedna zmiana formularza podatkowego niesie skutki dla całego systemu informatycznym, zarówno na poziomie interfejsu użytkownika i jak na poziomie bazy danych.
---- Czy to oznacza, że trzeba od nowa wydrukować miliony formularzy podatkowych?
---- Dusiu obawiam się ze dojdzie do sytuacji w której "komputery" będą decydować o tym jakie przepisy prawne ustanawiać. W tym momencie gdyby uwzględnić szybkość zmian to rzeczywiście trzeba by na bieżąco drukować miliony formularzy Wtedy potrzebny jest taki system który na bieżąco obliczał stan finansów publicznych. A na podstawie tego komputery będą przekazywać dane. Rzecz w tym że te dane muszą być tak przedstawione aby decydenci podejmowali decyzje o wydawaniu środków publicznych. Najprościej to polegało by na tym, że w jednym oknie widzi sie wykresy, a pod spodem wypełniony formularz dzięki któremu decydent kliknie w przycisk "Zatwierdź".
---- Ale ktoś to musi zrobić żeby wyświetlały sie wykresy i formularze?
---- Właśnie tutaj chodzi o automatyzację generowania wykresów, tabelek czy formularzy elektronicznych. W praktyce wygląda podobnie to do pracy z programami do rysowania i do programowania w jednym. Jest w tym sporo klikania i rysowania schematów. Potem to wszystko jest zamieniane w kod przez system i generowane są formularze, wykresy czy same aplikacje, które ułatwiają pracę decydentom. Mało ludzi wie, że w PDF można wypełnić formularz i zapisać dane w tym PDF i wysłać taki dokument do urzędu czy do firmy pocztą elektroniczną czy przez stronę internetową.
---- To jest naprawdę ciekawe.
Dusia zasłuchana rozpinała koszulę.
---- Firma Adobe dostarcza taki pakiet narzędzi do tego celu o nazwie Adobe LiveCycle ES. Są dwie edycje Adobe LiveCycle ES Business Transformation Edition i Adobe LiveCycle ES Data Capture Edition Te wersje różnią się skalą zastosowania. Każda z tych edycji zawiera narzędzie dla programistów Adobe LiveCycle Workbench ES (jest wersja trial do ściągnięcia) Jest w tym też narzędzie LiveCycle Designer ES (jest też wersja trial), które służy generowania formularzy PDF ze odpowiednio przygotowanych schematów (dokumentów *.XML i *.XSD). Natomiast do tworzenia aplikacji z wykresami czy tabelami uaktualnianymi na żywo oraz komunikacji pomiędzy tymi aplikacjami służą głownie LiveCycle Data Services ES (jest wersja do ściągnięcia) jako serwer aplikacyjny, który zarządza danymi oraz Adobe Flex Builder do tworzenia wykresów czy tabel w plikach *.SWF W najbliższej przyszłości będzie można tworzyć dodatkowo aplikacje komputerowe oparte na silniku Adobe Integrated Runtime wykorzystujące technologię Ajax Data Services
Michał wypił herbatę. Dusia pochwaliła się nowym biustonoszem i siadła mu na kolanach.

1 komentarz:

Lax pisze...

Zaczynam podejrzewać, że Dusia jest alter ego Michasia...