poniedziałek, 25 lutego 2008

Powiew swieżego powietrza - Adobe AIR

Michał siedział przy komputerze. Dusia przyniosła kubek malinowej herbaty.
--- Dzisiaj mamy premierę Adobe AIR.
--- A co to takiego?
--- Jest to technologia która pozwoli integrować aplikacje komputerowe z aplikacjami internetowymi.
--- Możesz mi wyjaśnić Michałku co to takiego?
--- Wyobraź sobie że korzystasz z przeglądarki internetowej i nagle masz problemy z internetem. Sporo napracowałaś ale chciałabyś zapisać swoja pracę lokalnie na dysku. Do tej pory żeby zapisać dane swojej pracy to musisz mieć dostęp do internetu. Firma Adobe zrozumiała że ludzie lobią korzystać z przeglądarki internetowej, ale nie maja możliwości pracować z aplikacja internetową gdy maja problemy z internetem. W tej sytuacji wraz z firmą Google zaczęto współpracować przy tym aby aplikacje internetowe maiły taką możliwość. Google dostarczyło technologię Google Gears, która rozwiązuje takie problemy. A Adobe zintegrowało tą technologię z Flash Playerem oraz z silnikiem do wyświetlania stron WWW WebKit. I tak powstała najnowocześniejsza przeglądarka internetowa. Chociaż wiem, że nazwaniem tego przeglądarką internetową jest raczej nieporozumieniem. Lepiej by Tobie powiedzieć że to jest narzędzie do tworzenia własnej przeglądarki internetowej.
--- A co będę miała własną przeglądarkę internetową?
--- Tak Dusia. Ale najważniejsze jest to że możesz zrobić coś co sprawi że ta aplikacja będzie czymś więcej niż przeglądarką internetową.
--- Co na przykład?
--- Zainstalujemy Adobe AIR z tej strony. A potem wejdziemy na stronę gdzie znajdziemy przykładowe aplikacje AIR. Wybierzemy aplikację do zarządzania wydatkami i czasem Ora Time & Expenses
--- Ale fajna i prosta aplikacja, szkoda że po angielsku.
--- Jak można sprobować zrobić własną --- uśmiechnął się --- Ale pokażę Ci coś dalej, dobra informacja zawsze jest w cenie, ale dzisiaj najważniejszym źródłem są sami ludzie wiec warto wiedzieć co robią i co mają do pokazania światu. Zainstalujemy Adobe Developer Connection Developer Desktop
--- No widzę już. Ale po to ludziom Adobe AIR żeby ludziom dawać takie programiki, które będą dostarczać taką treść jaką jest na stronach internetowych ?
--- Dusia co wolisz uruchomić przeglądarkę i wpisać adres strony WWW i szukać tego po całym serwisie sporo klikając czy jednak wolałabyś uruchomić taki programik i wszystko czego potrzebujesz mieć w jednym programiku?
--- No przekonałeś mnie prawie do Adobe AIR. A czy jest coś czego nie zrobię w zwykłej przeglądarce?
--- Na przykład edycję filmów FLV Zainstalujemy RichFLV
--- Nie wiedziałam że można filmiki FLV oglądać lokalnie, a to dopiero coś fajnego.
--- Dusiu nie tylko... możemy też robić zrzuty ekranu z filmów FLV za pomocą flapture czy mieć program do retuszu StudioCloud’s In-Studio Gallery
--- A to już jest niesamowite mieć w jednej aplikacji edytor grafiki i możliwość zapisywania tego co robie na serwerze po to żeby to sprzedawać .
--- No właśnie. ale Tobie Dusiu w pracy przydałoby sie takie narzędzie do planowania czasem zespołu więc zainstalujemy AgileAgenda
--- Widzisz Michałku że to jest demo i nie da sie pisać polskimi znakami.
--- No faktycznie że nie da sie pisać polskimi znakami. Ale to chyba jest do poprawienia prawda Dusiu?
--- No... odpowiedziała smętnie
--- Nie martw sie Dusiu. Wiesz w czym AIR Adobe zrobi karierę? W zdalnym nauczaniu! Zainstalujemy sobie klienta serwisu Parleys.com dla programistów Java.
--- Ale widzę że masz problemy bo aplikacja sie wywala.
--- W tym przypadku jest zrozumiałe - jeszcze nie zdążyli zaktualizować, a w razie czego możemy pooglądać wersje internetową
--- No wygląda imponująco, no ja chciałabym chodzić do takiej szkoły dla programistów.
--- Dusiu kto wie... ale podręczników i kontaktu z ludźmi nie zastąpią niestety.
--- Michałku a jaka aplikacja według Ciebie najbardziej zaskoczyła?
--- To aplikacja Q-AIR do tworzenia dwuwymiarowych kodów paskowych QR-Code dla użytkowników urządzeń mobilnych. Idea jest prosta. masz komórkę z aparatem fotograficznym to możesz zrobić zdjęcie kodów paskowych QR-Code z komórki do specjalnego programiku Kaywa Reader (ja mam zainstalowaną w swojej komórce QuickMark) a następnie otrzymujesz linka do strony internetowej. Fajny pomysł na to, żeby nie pisać długich URL w komórce bo to jest niewygodne. A może zamieścimy QR-Code z linkiem do naszej strony? Albo porozlepiamy wlepki z QR-Code w autobusach aby ludzie mieli aktualny link do rozkładu jazdy autobusu w którym jadą. Albo w supermarkecie to zamieszczać przy cenniku, a klienci będą otrzymywać linki internetowe do produktu. W telewizji pokażą Ci QR-Code - robisz zdjęcie i dostajesz link do strony internetowej.


--- Michałku masz szalone pomysły -- Dusia wstała otworzyła drzwi balkonowe. Michał spojrzał na nią i poczuł powiew świeżego powietrza Adobe AIR...

6 komentarzy:

lorem i pies pisze...

ej, to jest na serio ? ktos za to placi ?

Michał Małaj pisze...

Idea kodów paskowych jako środka komunikacji pomiędzy klientem a producentem jest interesująca i popularna w Japonii i na Tajwanie.
W przypadku wdrożenia QR-Code bardzo ułatwiło by rozwój mikropłatności. Wystarczy że sklep dostarcza towar do automatów. Klient wyciąga komórkę.
Gdy automat wyświetli QR-Code. Klient przystawia komórkę i odczytuje kod który jest SMS do wysłania. Wysyła SMSa i operator telekomunikacyjny obciąży zakup do rachunku.

Sylwester Gąsiewski pisze...

to z obrazka :)

http://flex2.blogspot.com/2008/02/powiew-swiezego-powietrza-adobe-air.html

Radek pisze...

Widze tu wielkie oszustwo ze strony firm takich jak Adobe. Kilka lat temu, zanim zaczeto promowac RIA fimry takie mowily: era aplikacji na pulpit dobiegla konca, czas zaczac tworzyc aplikacje oparte o przegladarki, dostepne z kazdego miejsca na swiecie. Dzis znow wracamy do aplikacji desktopowych. Czy tylko ja widze tu oszustwo?

marcin pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
marcin pisze...

http://www.jaxo-systems.com/download/index.php?lang=en_US&app=barsnap&sid=a6b2dd1fb9122309c6f0e8a78f600651


Polacam tę stronę;) Znajdziecie na niej aplikacje służace od odczytywania kodów kreskowych za pomocą komórki - w tym QR Code i Data Matrix ;)... Swoją drogą ciekawa sprawa. QR-Code może znaleźć zastosowanie również w branży marketingowej (http://www.marketing-news.pl/article.php?art=1433)...