niedziela, 17 lutego 2008

Telewizja internetowa dla Dusi

Dusia rozmawia z koleżanką przez komórkę:
--- Wiesz co mój Michał ostatnio porabia? Chce zakładać telewizję przez internet...
Dusia poleciała z komórka do Michała, który leżał sobie w łóżku z powodu gorączki.
--- Michałku, czy mógłbyś wytłumaczyć mojej koleżance jak ma działać ta telewizja przez internet?
Michał wziął komórkę Dusi:
--- Witam.
--- Witaj Michale. Dusia mówiła mi, że każdy może zrobić sobie telewizję przez internet. Czy to prawda?
--- W teorii tak. Wystarczy dobre łącze przez internet. A na Windows XP wystarczy zainstalować oprogramowanie do niekomercyjnego użytku. VH Screen Capture Driver to jest programik, który emuluje kamerę, a można nim nagrać film z ekranu. Następnie zainstaluj sobie Flash Media Encoder 2. To będzie programik z którego będziesz kodować zawartość z ekranu na format do transmisji na żywo. Potem zainstaluj sobie Flash Media Development Server 3. Abyś mogła więcej dowiedzieć się o tym programie to możesz poczytać artykuły Webcasting live video with Flash Media Encoder oraz Beginner's guide to streaming video with Flash Media Server 3. Ten serwer będzie transmitował obraz z Twojego komputera do 9 użytkowników naraz. Wystarczy dodać jeszcze kamerkę i obraz z kamerki będzie przesyłany do programiku takiego jak Skype, a inni będą mogli przez to oglądać na żywo bo będą widzieć to co dzieje się na ekranie monitora.
--- Ale ja nie znam angielskiego dobrze, to może tego nauczysz Dusię? A potem mnie tego Dusia nauczy...
--- Można prawie każdego nauczyć kto zechce, z Dusi można zrobić redaktorkę "TV Dusia". Ale tym się zajmę jak wyzdrowieję.
Dusia zaśmiała się głośno.
--- Trzymam kciuki, zdrowiej szybko Michale. Czekam na pierwszy program nadany przez Dusię -- powiedziała koleżanka Dusi.
Michał oddał komórkę Dusi. Uśmiechnął się do Dusi.
--- Ale ludzie już powariowali, każdy będzie zakładał telewizję online -- westchnął -- ale to już będzie ciekawsze niż Jerry Springer Talks.
Dusia przyniosła herbatkę. Przyniosła też leki. Michał wziął je i popił herbatkę.
--- Dziękuję Ci Dusiu, pójdę już spać.
Dusia pocałowała Michała w policzek. Odeszła od łóżka, ukołysała biodrami. Zgasiła światło.

5 komentarzy:

Blog test pisze...

Witam
Wiesz może czy Adobe Flash Media Development Server 3 może być używany komercyjnie ??

Michał Małaj pisze...

Najprościej problemy prawne rozstrzygać jest na zdrowy rozsądek. Jeżeli ktoś dostarcza jakieś dobro w tym przypadku oprogramowanie to oczekuje że ludzie czyli w tym przypadku programiści i zaawansowani użytkownicy zechcą poznać i używać danego produktu dla własnych potrzeb - przeważnie edukacyjnych.
Firma Adobe oczekuje, że programiści i zaawansowani użytkownicy będą tego używać i czerpać z tego korzyści. W cywilizowanym świecie takie działanie jest nazywane działalnością gospodarczą czyli komercyjną.

Gdy dochodzi potrzeba używania tego w ramach działalności gospodarczej czyli komercyjnie - to uczciwy przedsiębiorca powinien kupić odpowiednią licencją.

W tym przypadku jest jasno postawione Adobe Flash Media Development Server 3 jest produktem dla programistów czy zaawansowanych użytkowników, wiec nie jest przeznaczony do komercyjnego użytku.

Do komercyjnego użytku masz takie produkty jak Adobe Flash Media Interactive Server 3 czy Adobe Flash Media Streaming Server 3.

Konkluzja w gospodarce opartej na wiedzy liczy się wzajemne zaufanie wobec know-how i zwykła uczciwość pomiędzy podmiotami. Tak naprawdę licencje pisze się dla prawników.

Odpowiedz na to pytanie jest takie:
prowadząc działalność gospodarczą można używać Adobe Flash Media Development Server 3 we własnym zakresie zgadzając się na ograniczenia jakie posiada ten produkt.

maliboo pisze...

Hmmm, a mnie wydawalo sie, ze od wersji 2.0.3 jest calkowicie darmowy nawet do komercyjnego uzytku:
http://www.flashcomguru.com/index.cfm/2006/10/9/fmsdevedition

Michał Małaj pisze...

Faktycznie biorąc sformułowania w licencji okazuje się że nic nie napisano "zakazie" używania w komercyjnych zastosowaniach - wyjątek stanowią dla mnie sformułowania typu "Trial licences".

Ale nawet gdyby ktoś chciał oprzeć swoja usługę o Flash Media Server to nie może łączyć swojej usługi z tym produktem i sprzedawać klientom razem. Oznacza to że może zrobić usługę wykorzystującą Flash Media Server. Ale nie może sprzedawać Flash Media Serwer jako produktu.
Co najwyżej może zaoferować pomoc klientowi w konfigurowaniu i ustawianiu u klienta Adobe Flash Media Development Server 3.

Konkluzja jest następujaca można świadczyć usługi i pisać aplikacje wykorzystujące FMS komercyjnie na własny uzytek.

Przykład: możesz postawić videochata w firmie opartego FMS, sprzedawać licencje do tego videochata. Tylko, że twoi klienci muszą we własnym zakresie zdobyć licencje na FMS (nawet na tą Adobe Flash Media Development Server 3).

Dlaczego o tym piszę, bo licencja zabrania łączenia Flash Media Serwer z innymi produktami i usługami.

Czyli gdyby chcieć używać Adobe Flash Media Development Server 3 komercyjnie to masz ograniczenia 1 komputer na 10 połączeń jednoczesnych.

Pozostaje jeszcze pytanie retoryczne ile licencji na Adobe Flash Media Development Server 3 może mieć 1 klient u siebie w firmie? Jedną licencję czy tyle licencji ile ma komputerów.

maliboo pisze...

ZTCP to uslug hostowania nie mozna sprzedawac rowniez na pelnym, platnym FMS. Przynajmniej w wersji 2.x tak bylo.