sobota, 18 kwietnia 2009

e-Deklaracje aplikacją Adobe AIR

Ostatnio coraz bardziej staje się popularne instalowanie Adobe AIR 1.5.1 ze względu na to, że Ministerstwo Finansów zrobiło aplikację e-Deklaracje w technologii Adobe AIR. Parę osób pisało mi że nie może zainstalować Adobe AIR. W tej sytuacji pomyślałem, że są różne problemy z którymi mogą się zetknąć użytkownicy instalujący e-Deklaracje.

-- Michałku kochany, moja koleżanka pisze mi w mailu że nie może zainstalować Adobe AIR. A ponieważ wiem że jesteś ekspertem od technologii Adobe to napisałam jej że mój Michałek zawsze znajdzie na to rozwiązanie.
Michał popatrzył w oczy Darii. Wyczuwał w niej bezradność wobec problemów z technologiami.
-- Dusiu, według mnie jest to bardzo rzadki przypadek kiedy instalator Adobe AIR zawodzi. Trzeba sobie poradzić w sytuacji gdy nie może zainstalować Adobe AIR.
Michał zamyślił się
-- Michałku co mam napisać koleżance -- błagalnie westchnęła
-- Najlepiej Dusiu zrobimy to razem to potem będziesz wiedziała co należy napisać koleżance.
-- Oczywiście Michałku
-- Tak wchodzimy na stronę http://www.e-deklaracje.gov.pl/index.php?page=do_pobrania
Michał podejrzał kod źródłowy. Wskazał kawałek kodu.
-- Dusiu trzeba pobrać ten plik e-DeklaracjeDesktop.air
-- Co robi ten plik?
-- To tylko plik instalacyjny. Ale na stronie piszą że wymagają zainstalowania Acrobat Readera. Ale my nie mamy zainstalowanego, bo używamy Foxit do plików PDF.
-- Czy to jakiś problem?
-- Teoretycznie tak, bo skoro to ma być interaktywny PDF to najpierw zignorujemy wymóg posiadania Acrobat Readera.
-- Dlaczego Michałku.
-- Bo chcę zobaczyć czy firma, która robiła to rozwiązanie dla Ministerstwa Finansów, przewidziała taka sytuację. Na razie ściągniemy wersję instalacyjną Acrobat Readera. Ale skoro koleżanka nie może zainstalować Adobe AIR to pozostało jej skorzystanie z narzędzia dla programistów Adobe AIR SDK do ściągnięcia w wersji Windows.
-- Nie wiem czy sobie poradzi z narzędziami dla programistów.
-- Dusiu jak Ty sobie poradzisz to koleżanka Twoja też.
-- Co dalej?
-- Ściągnęliśmy Adobe AIR SDK. To teraz to wypakuj na dysku C:\ , ale na innym też może być. Daria wypakowała na dysku C:\
-- Dusiu czy mamy C:\AdobeAIRSDK\bin\adl.exe ?
-- Tak Michałku
-- To w porządku, ten plik uruchamia plik opisu aplikacji AIR.
-- Teraz zmienimy rozszerzenie pliku e-DeklaracjeDesktop.air na e-DeklaracjeDesktop.zip i rozpakuj to do folderu C:\e-DeklaracjeDesktop
-- Nie wiem czy sobie poradzi z podmianą rozszerzenia.
-- Jak nie będzie potrafiła to niechaj zadzwoni szybko i jej wytłumaczysz
-- Dobrze.
-- Sprawdź mi Dusiu czy jest plik C:\e-DeklaracjeDesktop\META-INF\AIR\application.xml ?
-- Jest Michałku
-- To skopiuj go do folderu aplikacji tak żeby było C:\e-DeklaracjeDesktop\application.xml
-- Dobrze. Zrobiłam.
-- To teraz w tym folderze zrób plik start.txt i napisz w nim w jednej linijce:
C:\AdobeAIRSDK\bin\adl.exe C:\e-DeklaracjeDesktop\application.xml
a następnie zmień rozszerzenie na start.bat
-- W porządku zrobiłam.
-- Parę słów wyjaśnienia, aplikacje Adobe AIR podczas instalacji instalują się tam gdzie wskaże użytkownik. Domyślnie to jest C:\Program Files\ Natomiast podczas pierwszego uruchomienia tworzy się w specjalnym miejscu ustawienia aplikacji. Najczęściej jest to C:\Documents and Settings\Dusia\Dane aplikacji. A teraz uruchom plik start.bat
-- No widzę że działa, ale pyta się czy mam zainstalowanego Adobe Readera
-- Wybierz tak, pomimo że nie mamy zainstalowanego.
-- Dziwne Michałku, ale jednak uruchomił się. Co dalej?
-- Wybierz Rozliczenie PIT - 37
Daria zobaczyła duże okienko wypełniające całe okno z ikonką ładowania się, które nie kończyło się.
-- Zamknij to teraz. Poszukaj teraz C:\Documents and Settings\Dusia\Dane aplikacji\e-Deklaracje.A1909296681C7ACEFE45687D3A64758C8659BF46.1 W tym folderze znajdziesz folder LocalStore który będzie przechowywał ustawienia do tego programu a także interaktywny formularz w postaci PDF czyli plik PIT-37(14)_v1-0_D_1.pdf. Znajdziesz też bazę danych SQLite która będzie przechowywać Twoje dane które wysyłasz tym programem w pliku settings.dat.
-- To trochę niebezpieczna wiedza o tym gdzie ktoś może trzymać dane o swoim PIT`ie.
-- Nie przejmuj się tym zbytnio. Traktuj swój komputer jako coś bardzo osobistego. Nie każdy musi mieć dostęp do twoich danych. A teraz zainstaluj na C:\ Acrobat Readera 9.1 Zainstalowanie na innym dysku może powodować problemy z współpracą z Adobe AIR.
-- Dobrze, już instaluję
-- A jak zainstalujesz to jeszcze raz uruchom C:\e-DeklaracjeDesktop\start.bat
Daria uruchomiła e-DeklaracjeDesktop i wybrała Rozliczenie PIT - 37
Tym razem ukazało się okno z interaktywnym formularzem.
-- Michałku a co ja widzę w tym czarnym okienku?
-- To komunikaty dla programistów. Zresztą e-DeklaracjeDesktop zostało skompilowane przy pomocy Flex 3.3 SDK a plik Main.swf jest plikiem SWF skompilowanym do Flash Playera 10 w Adobe AIR 1.5.1. Od strony programistycznej do tworzenia e-DeklaracjeDesktop użyto frameworka Swizframework. Przypuszczam, że za wyborem tego frameworka był ktoś kto biegle znał JEE. Natomiast do tworzenia interaktywnego formularza użyto Adobe LiveCycle Designer ES 8.2, a ten sam PDF jest w wersji 1.7. Natomiast po stronie Ministerstwa Finansów mamy usługę sieciową WebServices z własnym protokołem wymiany danych co jest opisane w specyfikacji Wejścia-Wyjścia 1.3 Przypuszczam, że sam PDF jest tak zaprogramowany żeby mógł korzystać z WebServices za pomocą SOAP.
-- Michałku, ale te informacje nic nie mówią mi. No po za tym czego używali programiści, tworząc to oprogramowanie. Dla mnie przez to, że znasz te rzeczy jesteś jak czarodziej.
Michał głośno się zaśmiał. Przytulił ją mocno do siebie....

4 komentarze:

ma.ol.su pisze...

Daria to zwyczajna szczęściara: Ma Michałka, który z taką niesamowitą lekkością potrafi poruszać się w tej, niebezpiecznej dla zwykłego śmiertelnika, cyberprzestrzeni. W dodatku Michałek ma niezaprzeczalne uzdolnienia literackie. Skutkuje to w ten sposób, że nawet, jeśli mało (nic?)się nie rozumie, to i tak tekst przyjemnie się czyta.

Reinmar pisze...

Hehe :) Nie wpadł bym na to, że można za pomocą SDKa uruchomić tę aplikację samemu, bez udziału runtime'a AIR :D

marek pisze...

wydaje się, że e-deklaracje w formule desktop umożliwiają niekontrolowane wejście w zasoby twojego komputera. Uruchomiły mi się dziś automatycznie, blokując funkcje spyware doctora, wtyczka przeszła przez all-playera. Wydaje się, że ten program w opcji desktop jest narzędziem policji skarbowej!!!!

marek pisze...

wydaje się, że e-deklaracje w formule desktop umożliwiają niekontrolowane wejście w zasoby twojego komputera. Uruchomiły mi się dziś automatycznie, blokując funkcje spyware doctora, wtyczka przeszła przez all-playera. Wydaje się, że ten program w opcji desktop jest narzędziem policji skarbowej!!!!