piątek, 24 lipca 2009

S60 Browser 7.1

Tempo rozwoju technologii mobilnych według mnie ostatnio osiągnęła tempo wręcz zawrotne, a większość użytkowników inteligentnych komórek jakoś nie zauważa tego. Co dopiero mówić o programistach tworzących zaawansowane aplikacje internetowe na urządzenia przenośne. Ich jest mało, a technologi jest sporo.

Nokia ostatnio ogłosiła, że niektóre komórki z Symbianem 9.3 (S60 3rd FP 3.2) i Symbianem 9.4 (S60 5th) będą miały aktualizowany firmware z nowszą wersją S60 Browser 7.1 Główne cechy tej przeglądarki to:
- oparcie na nowym silniku Webkit 525 (co sprawia że staje do równej rywalizacji z przeglądarkami internetowymi z iPhone czy Androida)
- współpraca z FlashLite 3.0 sprawia że jak tworzący zawartość dla stron internetowych będą musieli robić wersje plików SWF na urządzenia mobilne - chyba że poczekają jeszcze pół roku na pojawienie się FlashLite z AVM2, co nie zmienia faktu, że wersje stron internetowych zawierających zawartość Flash Platform powinny mieć wersje dla FlashLite.
- unikalną integrację z możliwościami komórki np: ustalenie położenie właściciela komórki, dostęp do danych takich jak IMEI, czy natywny edytor wiadomości z poziomu PlatformServices 2.0 API na poziomie WebRuntime (co daje przewagę nad widgetami Opery Mobile). Gdyby dodali jeszcze API do OpenGL ES z poziomu JavaScript to byłaby chyba rewolucja (wyprzedziliby to co Google ma do zaoferowania z O3D czy Mozilla z Canvas3D)

Według mnie rywalizacja technologii internetowych na urządzenia mobilne przechodzi na nowy wymiar ze względu na możliwości technologiczne (sensory, geolokalizacja, identyfikacja poprzez IMEI). Jak wiadomo coraz większa rolę będzie odgrywała możliwość osadzania w aplikacji na urządzenia mobilne wbudowanej przeglądarki internetowej. W przypadku Symbiana trzeba zaprogramować sobie Browser Control API czy z Qt for S60 za pomocą QWebView object. W przypadku Androida mamy do dyspozycji WebView z takim przykładem a w przypadku iPhone UIWebView na przykładzie takiego przykładu
Według mnie przewaga Symbiana w tej dziedzinie osadzania zawartości HTML/CSS/JS w aplikacji jest bezapelacyjna w przypadku Qt for S60 ze względu na łatwą możliwość integrowania kodu JS w kodzie strony który miałby odwoływać się do API w Qt C++ danej aplikacji. No i mam obsługę plugina FlashLite w przypadku wybrania Browser Control API.

Drugi nurt rozwoju technologii internetowych na urządzenia mobilne to widgetyzacja. Widgety mobilne to technologia która pozwala na tworzenie małych programów pobieranych z internetu i ich działanie opiera się że mogą działać w komórce zarówno jak w trybie offline i jak przy połączeniu z internetem. Przeważnie pozwalają one na pobieranie danych w celu ich prezentacji. Głownie wykorzystywane są technologie internetowe czyli HTML/CSS/JS do zrobienia tych aplikacji na komórki.
Widgety zostały spopularyzowane przez Operę jako programiki uruchamiane z poziomu przeglądarki. Wkrótce potem Nokia zaproponowała tworzenie takich małych programików w oparciu o WRT (WebRuntime). Ostatnio Opera dzięki współpracy z T-Mobile wprowadziła Mobile Widgets SDK, aby móc zainstalować sobie Mobile Widgets trzeba pobrać Opera Widgets SDK i wypakować z pliku opera-widgets-sdk-0.3.zip Managera Widgetów Mobilnych
opera-widgets-sdk-0.3.zip\opera-widgets-sdk-20090603\util\manage\Opera_Widgets_Manager_9.50-716.sis
Warto też poczytać o tworzeniu widgetów i ich dystrybucji.
Miejscem gdzie można publikować swoje widgety są: T-Mobile Widget Development Site, Betavine z Vodafone oraz oczywiście na Ovi Store (tylko te z WRT) oraz z drJukka (WRT)

Pobieżna obserwacja wskazuje, że tworzenie widgetów mobilnych nie jest przeniesieniem strony internetowej do odpowiedniego formatu. To już raczej tworzenie aplikacji pod możliwości danego silnika który obsługuje dana technologię widgetów. Ponieważ specyfika pomiędzy rożnymi wersjami przeglądarek i silników na urządzenia mobilne są znaczne wiec warto zapoznać się z testami z Quirksmode a szczególnie w rozróżnieniu pomiędzy wersjami widgetów mobilnych a tych z przeglądarki Opery.

Brak komentarzy: