piątek, 2 lipca 2010

Statystyki Nokii

Ostatnio brałem udział w polemicznych dyskusjach na temat Nokii i Symbiana. Często bardzo dziwiłem się że ludzie nie potrafią dobrze czytać raportów i wyciągają z nich niewłaściwe wnioski. Ponieważ to co się liczy to są fakty dotyczące sprzedaży ilości inteligentnych komórek. Dodatkową informacja może być informacja o lokalizacji sprzedaży.

Spróbujemy popatrzeć na rynek w latach 2007- 2010 wtedy właściwie nas interesuje ilość sprzedanych komórek z Symbianem. Pomimo że tego w raportach nie ma wprost. To da się wyciągnąć dość ciekawe wnioski. Tutaj opublikowałem swoje podsumowanie tych danych

Sytuacja medialna Nokii jest nie do pozazdroszczenia. Potwierdza się informacja o tym że fundusze inwestycyjne Sorosa grają spekulacyjne na akcjach Nokii, Pierwsze informacje o tym że przychody Nokii są poniżej spodziewanych z powodu słabego euro było zamieszczone informacji, że przychody działu Devices Sevices są niższe niż 6,7 mld euro. Szkoda, że nikt nie zrobił analizy jak wygląda sytuacja w poprzednich latach w raportach.  Skoro przychody w ciągu 2009 roku z tego działu były powyżej 6 mld euro to zejście na poziome 5 mld euro w 2Q 2010 zł to naprawdę oznacza tylko, że firma będzie miała mniejsze zyski. Nawet jak okaże się że znowu Nokia sprzedała 20 mln smartfonów w drugim kwartale 2010. To nic nie ma wspólnego z tym że Apple sprzedało w ciągu 3 dni 1,7 mln iPhonów 4. W Ameryce miliony ludzi chce przejść ze zwykłych komórek na inteligentne. Tam łatwiej im kupić komórki z Androidem czy iOS. Popatrzmy jeszcze inaczej. Z moich szacunków wynika w 2 kwartale 2010 że: RIM sprzedał 10 mln, Android miał  15 mln aktywacji a Apple sprzedało 3 mln iPadów i 12 mln iPhonów. Po sprzedaniu takiej dużej ilości to okaże się, że znowu globalnie Nokia najwięcej sprzedaje komórek z Symbianem. Ponieważ komórki z Symbianem stają się coraz tańsze, a co za tym idzie bardziej dostępne niż cała reszta smarfonów za cenę mniejszych zysków.

Trzeba powiedzieć wyraźnie Nokia jest liderem w sprzedaży inteligentnych komórek.
Nokia w ciągu 3 lat sprzedała 200 milionów komórek z Symbianem. W ramach serii N sprzedano 92 miliony egzemplarzy, natomiast w ramach serii E sprzedano 35 miliony egzemplarzy.  Od 2007 roku Nokia wyprodukowała  1444 milionów komórek pod własną marką.

Nawet jak przychody będą nieco mniejsze, a spekulanci grali na akcjach Nokii, a szefowie Apple czy Google mogą chwalić się wielkością sprzedaży, to jednak jest coś dziwnego,

Zauważyłem medialne zjawisko propagandowe, które nazwałbym "wojną o śmierć Symbiana". Jest to objaw reakcji amerykańskich analityków i badaczy rynku którzy z perspektywy amerykańskiego rynku widząc coraz mniejsze udziały w rynku amerykańskim komórek Nokii zaczynają pisać teksty nieprzychylne Nokii i pod adresem systemu operacyjnego Symbian. Bardzo doskonale w to udało się zaangażować emocje milionów ludzi. Spowodowało to że w dyskusjach o komórkach Nokii zaczęły brać pejoratywne emocje. W tej sytuacji gdy rosną oczekiwania użytkowników pojawia się frustracja. W większości przypadków frustracja ta była spowodowana niewiedzą, bądź nie pogodzeniem się z ograniczeniami tych urządzeń. Zauważyłem bardzo częstą sytuację, że bezkrytycznie powiela się pewne schematy myślowe byleby pasowało do tezy, że Symbian i Nokia już nie rozwijają się tak jak ich konkurencja. W takiej sytuacji gdy w obiegu jest pełno nieprawdziwych, bądź niedopowiedzeń powoduje to, że ludzie w takie informacje zaczynają wierzyć a niewiedza robi swoje. Amerykańcy blogerzy w poczuciu bezradności z cała sytuacją medialną zaczynają coraz mocnej krytykować Nokię. Przykładowe teksty z ostatniego miesiąca:
The Mass Exodus of Symbian Bloggers..
Symbian-Guru.com Is Over
An Open Letter to Nokia for 2010
7 Ways Nokia Can Win Again
Nokia, Please Kill Symbian
Nokia N8 to be final Symbian N Series device, all MeeGo from here on out
Nokia and the new age of mobile development
Where is Nokia’s Steve Jobs? Not available, just yet
Nokia Loses Battle for Apps as IPhone, Android Snare Developers
Symbian-Guru is dead, are there any Nokia advocates left?

 W Polsce na blogu pasjonatów technologii SpiderWeb sporo pojawiło się artykułów inspirowanych medialną atmosferą. Ponieważ powielały one poglądy z angielskojęzycznych artykułów zupełnie nie pasujące do specyfiki w Polsce. Często pokazywałem w komentarzach uwagi wskazujące na tendencyjność autorów artykułów. Zapraszam do przeczytania moich komentarzy pod tymi artykułami.

Nokia musi pozbyć się przeszłości
Ovi Store Nokii – czy ktoś to jeszcze pamięta?
Dlaczego Nokia traci programistów?
Alternatywny świat złudzeń Nokii
Adobe wydał Flash Player 10.1 dla komórek, ale zapomnij, że go użyjesz
Szkolne błędy Nokii 
Koniec ery Symbiana. Nokia oddaje rynek smartfonów konkurencji

Stan faktyczny Nokii jest taki, że jako firma ma dochody i jak sprzedaje dużo więcej inteligentnych komórek niż poprzednich latach. Kiedy Apple wyprodukuje 200 mln iPhonów? Kiedy Google osiągnie 200 mln aktywacji Androida? Nokia wyprodukowała przez ostatnie 3 lata 200 mln inteligentnych komórek. Wartość na giełdzie to w dzisiejszych czasach bardziej zależy od dobrego PR i obecności na rynku amerykańskim jeżeli firma jest notowana na giełdzie nowojorskiej.

7 komentarzy:

rattkin pisze...

Panie Michale, brzmi to trochę jak niewyraźna obrona firmy, której telefon Pan posiada. Prawdziwy problem z Nokią to nie ilość sprzedanych telefonów czy to, że Symbian nie sprostał wymaganiom, a fakt, że Nokia ma inny pomysł na biznes, niż obecne trendy rynkowe. Nokia sprzedaje setki różnych modeli telefonów, bardzo do siebie podobnych zarówno estetycznie jak i możliwościami. Przez wiele lat dodawała do nich prymitywne (lecz wystarczające wówczas) oprogramowanie. Gdy pojawiły się smartfony, szybko się okazało, że nie ma takiego giganta telefonicznego na świecie, który by naprawdę umiał dostarczyć dobry system - i że zrobią to (znów) firmy wiodące na rynku oprogramowania. Paradoksalnie łatwiej im wejść na rynek mobilny, niż rynkowi mobilnemu czerpać z doświadczenia (i wizji) projektantów oprogramowania. Obecnie mamy iOS, Androida i (na horyzoncie) Windows Mobile 7. Rynek telefonów prawdopodobnie nie wchłonie już większej ilości różnych zaawansowanych systemów operacyjnych - dla Symbiana już po prostu nie ma miejsca.

Ilość sprzedanych telefonów, choć ma zapewne bezpośrednie przełożenie na zyski, nie stanowi o długofalowym sukcesie firmy. To Google i Apple, mając w ręku najbardziej zaawansowane systemy mobile (a nawet własny hardware do nich), będą mogły wprowadzać nowinki, usprawniać i kierować rynkiem. Rynek w ciągu kilku lat wchłonie szybko telefony z nowym systemem, wystarczy sprzedać tani telefon z Androidem za złotówkę (co już ma miejsce) i Nokia pozostanie telefonem chyba jedynie dla seniorów. Mogą oczywiście sami wkładać Androida do swoich urządzeń, ale wtedy pozostają tak jak teraz - producentem (na masową skalę) topornych i mało estetycznych telefonów komórkowych. Na tym się nie da zarabiać w nieskończoność.

Przemysław Pająk pisze...

Michale, z polemiką mogę oczywiście się zgodzić, ale z twierdzeniem, że Spider's Web powiela treści..., to zgodzić się nie mogę. My nie przepisujemy...

korniczek pisze...

Mała uwaga co do nazewnictwa liczb: angielskie słowo bilion po polsku oznacza miliard.

Michał Małaj pisze...

@korniczek: Dziękuję za uwagę i poprawiłem tekst

@ratkin: Z gustami jak wiadomo nie polemizuje się. Najgorzej jest jak fakty przedstawia się pod gusty.

Symbian jest dobrym systemem Operacyjnym nawet lepszym w architekturze ARM niż Android czy iPhone. To wszystko przez to że tak został zaprojektowany żeby lepiej zarządzać pamięcią i zasobami. Programista musi pisać kod kontrolując w kodzie odpowiednio ograniczone zasoby systemu. Zauważ że wymagania nowych systemów iOS4 czy Androida 2.2 są dużo większe niż Symbiana^3. Co to oznacza? Że komórki z Symbianem dłużej chodzą na baterii, że nie potrzebują tylu mocy w procesorach ARM. Taka oszczędność energii sprawia, że Nokia ma bardzo ekologiczne podejście.

W Polsce jeszcze nie kupuje się masowo komórek z Androidem za złotówkę.

Nokia ma rozwijać MeGoo żeby konkurować z rynkiem Androida czy iOS.

Fundacja Symbian ma mapę drogową więc wiemy co będzie w Symbianie^4 czy następnych wersjach. A czy wiemy coś o tym co będzie w iOS czy w kolejnych wersjach Androida?

Just Photos pisze...

"Artykuł" jest tak niegramatyczny i niepoprawny językowo, że ciężko przez niego przebrnąć. O co tak naprawdę.

A co do systemów - ja bym zwróciła uwagę na Badę. Symbian może jest w wielu telefonach, ale ja bym tego smartfonami nie nazwała. Bo takie Nokie 5530 często są kupowane przez osoby, które nie wiedzą, co to smartfon. Nie korzystają z funkcji smartfona, więc tak naprawdę Symbian w tych telefonach jest bezużyteczny. A Androida czy Windowsa użytkownicy używają już bardziej świadomie....

Michał Małaj pisze...

@Just Photos dziękuję za troskę nad moim stylem.

Zacznę od tego system operacyjny Bada na razie ma dość restrykcyjne wymagania co do instalowania oprogramowania z zewnątrz. Prawdopodobnie zaawansowani uzytkownicy tego systemu będą omijać to zabezpieczenia instalując certyfikaty z Bada SDK. Z drugiej programowanie w C++ w bada jest ograniczone do tych bibliotek które są dostarczane z systemem, na razie Bada w tym że wymaga od programistów pisania kodu do płacenia za pomocą API do ich sklepu internetowego spowoduje że programiści mają zbyt duże pole do popisu a użytkownicy jak na razie zamknięte środowisko (nie wiem czy można uruchamiać midlety Java Mobile które nie zostały pobrane ze sklepu Samsunga.

Nic nie poradzimy na to że ludzie mają komórkę z Symbianem a nie wyślą Audio Message ani nie skorzystają z videokonferencji
W Nokii 5530 jest całkiem przyzwoita przeglądarka internetowa oparta na Webkit 525 (w Samasung Wave mamy Webkit 533 w iPhone 3.1 mamy WebKit 528 w Android 2.1 mamy Webkit 530 w Android 1.5 mamy Webkit 528)

Sathya G pisze...

Thanks you for sharing the unique content. you have done a great job. thank you for sharing such a unique content.
Selenium Training in Chennai