sobota, 18 listopada 2006

Ruby on Rails i Flex 2

Zaintrygowało mnie czy można tworzyć aplikacje RIA przy pomocy frameworka Ruby on Rails.

Ruby i jak PHP mają szansę stawać językami programowania które będą masowo stosowane w tworzeniu aplikacji RIA, czego raczej nie powiedziałbym w przypadku .NET (gdyby Castle MonoRails był szerzej znany) jak technologii JAVA (wobec małej popularności i wykorzystania OpenLaszlo i Red5).

Na stronach Developer Center Adobe znalazłem artykuł Derka Wischusena Integrating Flex 2 and Ruby on Rails Zaleca on wykorzystanie Ruby on Rails do zrobienia prostej aplikacji śledzenia błędów, gdzie interfejs użytkownika jest napisany w MXML i skompilowany we Flex 2. Cały artykuł pokazuje jak zrobić obsługę kodu XML realizującą zadania tworzenia dodawania modyfikowania i usuwania danych o błędach.

Derek Wischusen od sierpnia 2006 prowadzi bloga o możliwościach współpracy Flex 2 z Ruby on Rails. Napisał już 3 aplikacje Image Conwerter (konweter plików graficznych w oparciu o bibliotekę RMagic) i Flex FTP (przykład aplikacji pokazujacej jak można wysyłać ang.upload pliki z poziomu Flash Player) oraz Flex CSS Editor Styles Creator (to jest aplikacja Adobe zmodyfikowana o to że plik CSS zostaje wysłany do użytkownika).

Stuart Eccles w kwietniu i maju 2006 napisał dwuczęściowy kurs o wykorzystaniu Flex 2 z Ruby on Rails, który stał się bardzo popularny. Pierwsza część dotyczyła podstawowej funkcjonalności aplikacji która miała wyświetlać spis książek. Natomiast druga część dotyczyła rozszerzenia funkcjonalności o dodawanie komentarzy do danych książek. Pewnie teraz przydałby się videocast z tym prawda?

Jeden z pracowników firmy Adobe Christophe Coenraets w kwietniu 2006 napisał tutorial jak wykorzystać aplikację Flexstore na Ruby on Rails. Pokazał on jak obsłużyć frontend aplikacji RIA i prosty panel administracyjny do takiej aplikacji.

Alastair Dawson z Vixiom Axioms prowadzi bloga od lipca i napisał dwuczęściowy kurs w sierpniu o wykorzystaniu Flash Remoting w WebORB for Ruby on Rails. Pokazuje to jak można wykorzystać binarny format AMF do wymiany danych. W pierwszej częsci kursu aplikacja RIA, którą zrobi to aplikacja do obsługi list mp3. Dużą zaletą jest to że kod jest dobrze napisany i skomentowany. Druga część kursu przedstawia jak można wysyłać dane AMF za pomocą Flash Playera na przykładzie aplikacji "do zrobienia".

Mike Potter i Derek Wischusen przy udziale Marka Pillera stworzyli paczkę Ruby on Rails RIA SDK zawierajacą przykładowe kody aplikacji np: FlexPaint czy Flex Directory Explorer. Warto też przeglądac forum dyskusyjne poświęcone temu produktowi.

Midnight Coders' to firma dostarczająca wysokiej klasy rozwiązania Flash Remoting dla takich platform jak Java, .NET, PHP i oczywiście Ruby. Dostarczyła ona rozwiązanie WebORB for Ruby on Rails pozwalające programistom RoR wykorzystać potencjał AMF3 w aplikacjach serwerowych. Najpierw trzeba zapoznać sie z jego możliwościami i instalacją i szczególnie przeczytać artykuł o wywoływaniu zdalnych obiektów. Następnie warto śledzić forum dyskusyjne poswięcone wykorzystaniu tego w praktyce. Główny twórca tego rozwiązania Mark Piller prowadzi bloga, gdzie informuje o rozwoju tej technologii

Peter Amstrong pisze ksiazkę o integracji Ruby on Rails z Flex2. Jego praca jest dostępna za $20. (może kiedyś to kupię). Ale największą zaletą są kody żródłowe do tej ksiażki i jak fragmenty tej ksiazki. Fragmenty tej ksiązki świetnie opisują cały proces instalacji i stworzenia aplikacji typu "witaj świecie".

Na koniec warto też dodać, że serwis Web Developer's and Designer's Journal sponsorowany przez Adobe ostatnio też zamieścił artykuł o intergracji Ruby on Rails z Flex 2 za pośrednictwem WebORB

Brak komentarzy: